Reklama
aplikuj.pl

Odchody dinozaura cenniejsze od pozostałych. Znaleziono w nich owada z okresu triasu

Wszelkie pozostałości po dinozaurach są cenne, ale zdarzają się takie, które mają większą wartość naukową od innych. W tym przypadku chodzi o… odchody, w których zachowały się szczątki owada sprzed 230 milionów lat.

Panuje przekonanie, że trias stanowił kluczowy etap w ewolucji owadów, choć dowody z tego okresu są bardzo ograniczone. Można je znaleźć na przykład w bursztynie, lecz większość z tych obiektów liczy nie więcej niż 140 milionów lat. Tym większe wrażenie robi więc fakt, że niedawno odkryte szczątki liczą znacznie więcej, bo 230 milionów lat.

Czytaj też: Czy dinozaury przetrwałyby, gdyby nie uderzenie asteroidy?

Nieznany wcześniej organizm został przypisany do osobnej rodziny, nazwanej Triamyxidae. Jedna z teorii zakłada, że nowy gatunek był w jakiś sposób powiązany z grupą Myxophaga, w skład której wchodzi obecnie około 100 gatunków. Jako że współcześnie występują one w pobliżu wody, to istnieje przypuszczenie, iż przed milionami lat sytuacja była podobna.

Odchody dinozaura okazały się zawierać szczątki owada sprzed 230 mln lat

Pozostałości owada znajdowały się w tzw. koprolicie, czyli skamieniałych ekskrementach dinozaura. Z tego względu nowo opisany gatunek zyskał miano T. Coprolithica. Jeśli chodzi o odchody, to najprawdopodobniej pozostawił je po sobie tzw. silezaur, czworonożny roślinożerca prowadzący stadny tryb życia. Paleontolodzy przypuszczają jednak, iż poza roślinami, w skład jego diety wchodziły czasem owady. Być może silezaur zjadał je przypadkowo, wraz z liści i łodygami.

Czytaj też: Owady już wkrótce mogą zagościć na naszych talerzach

W ten właśnie sposób T. Coprolithica mógł trafić do wnętrza dinozaura, by potem zakończyć swój żywot w odchodach. Te czekały aż 230 milionów lat, zanim zostały odkryte i przebadane z użyciem mikrotomografii komputerowej. Dzięki tej metodzie udało się obejrzeć szczątki owada z wieloma szczegółami. Dokładne ustalenia w tej sprawie są dostępne na łamach Current Biology.