Reklama
aplikuj.pl

Odizolowane plemiona rzucają nowe światło na źródło wysokiego ciśnienia krwi

Badanie dwóch odizolowanych plemion południowoamerykańskich rzuciło nowe światło na wpływ diety na nadciśnienie tętnicze. Podważa ono powszechne przekonanie, że wyższe ciśnienie krwi jest bezpośrednią i nieuchronną konsekwencją starzenia się. 

Eksperymenty skupiły się na dwóch odległych plemionach żyjących wokół granicy Brazylii i Wenezueli – Yanomami i Yekwana. Plemię Yanomami okazało się szczególnie istotne dla naukowców, ponieważ kilka dekad badań ujawniło, że jego przedstawiciele mają bardzo niskie ciśnienie krwi, które nie rośnie wraz z wiekiem.

Nowe badanie miało na celu zbadanie ciśnienia krwi u pacjentów z Yanomami w porównaniu z pobliskim plemieniem zwanym Yekwana. Ogromna różnica między tymi dwoma plemionami polega na tym, że podczas gdy Yanomami udało się zachować znaczną izolację z niewielką ekspozycją na wpływy zachodnie, Yekwana było znacznie bardziej narażone na zachodni styl życia. Budowa lotniska na ich terytorium w 1969 r. doprowadziła do wprowadzenia zagranicznej żywności na tych terenach.

Ponad 70 członków plemienia Yanomami, w wieku od 1 do 60 lat, wykazało wyjątkowo stabilne odczyty ciśnienia krwi, bez tendencji do wzrostu wraz z wiekiem. Jednakże pobliskie plemię Yekwana wykazywało statystycznie wyraźną tendencję do wzrostu ciśnienia krwi w miarę starzenia się. I choć badanie nieuchronnie wiąże się z kilkoma ograniczeniami, w tym stosunkowo niewielkim zestawem próbek, wyjątkowa możliwość porównania dwóch odrębnych populacji plemiennych o podobnych lokalizacjach geograficznych pozwala na wysnucie wniosków dotyczących wpływu zachodniej diety na czynniki zdrowotne.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Cmacauley]

Czytaj też: Sekwencje genetyczne pokazują historię ludzi w Afryce