Reklama
aplikuj.pl

Odkryta egzoplaneta orbituje wokół swojej gwiazdy co 18 godzin

W ostatniej dekadzie odkryto tysiące planet znajdujących się poza Układem Słonecznym. Planety te dały astronomom możliwość badania systemów planetarnych, które przeczą przyjętym założeniom. Dotyczy to szczególnie masywnych gazowych gigantów, które są wielokrotnie większe niż Jowisz. Są też i takie, które orbitują bardzo blisko słońca, zwane „gorącymi Jowiszami”.

Teoretycznie gazowe giganty powinny istnieć daleko od swoich słońc i mieć długie okresy orbitalne, które mogą trwać przez kilkanaście dni. Jednakże, w niedawnym badaniu, międzynarodowy zespół astronomów ogłosił odkrycie „gorącego Jowisza” z najkrótszym dotychczas okresem orbitalnym. Znajdująca się w odległości 1060 lat świetlnych od Ziemi, planeta NGTS-10b potrzebuje zaledwie 18 godzin, aby ukończyć pełną orbitę wokół swojej gwiazdy.

Czytaj też: Ta skalista egzoplaneta wielkości Ziemi nie ma atmosfery

Większość odkrytych gorących Jowiszów ma okresy orbitalne wynoszące około 10 dni, co czyni NGTS-4b szczególnie wyjątkowym obiektem. Chociaż niezwykle szybko krążące Jowisze (te z okresami orbitalnymi krótszymi niż 24 godziny) są teoretycznie najłatwiejsze do wykrycia, okazały się niezwykle rzadkie. Dotychczas tylko sześć z 337 odkrytych gorących Jowiszów ma okresy orbitalne krótsze niż jeden dzień.

Z okresem orbitalnym wynoszącym zaledwie 18 godzin, NGTS-10b bije nie tylko rekord związany z orbitą. Znajduje się ona również na bardzo krótkiej liście planet, które są głównymi kandydatami do badania oddziaływań pływowych pomiędzy gwiazdami a planetami. Wiąże się to z faktem, że planety, które zbliżają się do siebie, będą prawdopodobnie oddziaływać z ich gwiazdami w sposób uporządkowany. Z czasem jednak się to zmieni i ulegną zniszczeniu. Być może więc tego typu obiekty nie istnieją zbyt długo, dlatego tak trudno je zaobserwować.

[Źródło: phys.org; grafika: Caltech]

Czytaj też: WFIRST zapewni ogromną skuteczność w poszukiwaniu egzoplanet