WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Odkryto chmury na Plutonie

Na Plutonie odkryto chmury. Nie jest to może jakieś wyjątkowe zjawisko na naszej własnej planecie, bo wystarczy podnieść głowę by je ujrzeć. Jednak Pluton posiada atmosferę, która jest 100 000 mniej gęsta niż nasza ziemska. Dla porównania, nawet rzadka atmosfera na Marsie, która jest jednym procentem tej na Ziemi, sprawia wrażenie podmorskiej wyprawy w porównaniu do “wyczyszczonego” Plutona.


Ekipa od New Horizons spekuluje z czego chmury mogą być utworzone. Wiadomo, że na Plutonie znajdują się cienkie mgły, będące prawdopodobnie efektem sublimacji lodów powierzchniowych. Jednak chmury są czymś całkowicie nowym i nie ma wielu teorii wyjaśniających czym mogą one być. Wydaje się, że są to chmury wolnostojące, a nie pochodzące od powierzchni – prawdopodobnie są one pomiatane przez wiatr w atmosferze.

Nie było jeszcze publicznego oświadczenia na ten temat, jedynie wewnętrzne spekulacje. Zdaje się jednak, że Pluton jest jedynym obiektem w Pasie Kuipera, który nie tylko posiada atmosferę, ale także i chmury.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]