Reklama

Odkryto sekrety jakie posiada mniszek lekarski

A dokładniej jego charakterystyczne, przypominające małe parasolki, nasiona. 

Chyba każdy z nas co najmniej raz w życiu rozdmuchiwał dla zabawy popularne “mlecze”. W ten sposób niesione wiatrem nasiona mogą pokonać nawet kilometr. Naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu dowiedli, że przelot na tak odległy dystans jest zasługą niespotykanej wcześniej formy lotu.

Badacze nazwali element odpowiedzialny za unoszenie w powietrzu “oddzielonym pierścieniem wirowym”. Zwiększa on opór powietrza i zapewnia opadanie na zasadzie spadochronu. Dodatkowo stabilność lotu zapewnia rozstawienie włosia.

Aby lepiej przeanalizować zachowanie nasion, naukowcy wykorzystali pionowy tunel aerodynamiczny. Zastosowali też fotografię o długim czasie ekspozycji, szybkie obrazowanie, promieniowanie rentgenowskie oraz mikroskopy. Dzięki temu byli w stanie przeanalizować przepływ powietrza przez tzw. pappus i zbadać morfologię samego mniszka.

Z obserwacji badaczy wynika, że nasiona tej rośliny pokryte włosiem są aż 4-krotnie skuteczniejsze w utrzymywaniu wysokości niż spadochrony wytwarzane przez ludzi. Jeszcze bardziej imponujące rezultaty w osiąganiu jak najdłuższych przebytych odległości osiągają stokrotki oraz słoneczniki. Ich nasiona potrafią rozproszyć się na dystansie rzędu 150 kilometrów.

Tego typu badania powinni w przyszłości pomóc w projektowaniu niewielkich dronów, które nie będą potrzebowały zasilania. Takie urządzenia mogłyby posłużyć np. do monitorowania jakości powietrza.

[Źródło: newatlas.com; grafika: University of Edinburgh]

Czytaj też: Przyszły standard – drony ze spadochronem