Naukowcy złamali 250-letnią zasadę chemii, odkrywając nową strukturę molekularną. Wynikiem badania, które pojawiło się w niemieckim czasopiśmie naukowym Angewandte Chemie International Edition było stworzenie „supermolekuły”. Udało się uzyskać wiązanie między dwiema ujemnie naładowanymi cząsteczkami wodorosiarczanu.
Do niedawna naukowcy argumentowali, dlaczego jest niemożliwe, aby ujemnie naładowane cząsteczki z dołączonymi atomami wodoru utworzyły realne wiązanie chemiczne. Amar Flood, profesor Indiana University, powiedział w oświadczeniu, że takie połączenie jest po prostu sprzeczne z prawem Coulomba. Naukowcy wierzą, że odpychanie dalekiego zasięgu, wynikające z jednoimiennego ładunku na obu cząsteczkach, jest kompensowane poprzez siły jądrowe krótkiego zasięgu.
„Supramolekuła” została wykonana poprzez związanie wodorosiarczanów do cyanostaru. Jest to duża cząsteczka w kształcie gwiazdy, która została opracowana w laboratorium profesora Flooda. Ma ona zdolność uchwycenia dużego, ujemnie naładowanego jonu. Cząsteczka, która przeciwstawiła się 250-letniemu prawu prezentuje nowe możliwości, które wcześniej były nieosiągalne. Chodzi tu szczególnie o rozwiązanie problemów związanych z nuklearnymi odpadami.
Szkodliwe substancje zawarte w odpadach nuklearnych należy przekształcić w ciała stałe odporne na ługowanie aby zapobiec zanieczyszczeniu wody. Inaczej te chemikalia mogą wywołać masowe zakwity glonów, które zatruwają wodę i zabijają duże ilości ryb.
„Supermolekuła” jest w stanie usunąć jony siarczanowe z odpadów promieniotwórczych. Może także usunąć szkodliwe dla środowiska fosforany z nawozów. Jonathan Sessler, profesor chemii na University of Texas w Austin jest podekscytowany odkryciem. „Spodziewam się, że będzie to początek czegoś nowego i ważnego w tej dziedzinie.”
Źródło: http://futurism.com/