WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Odkryto trzy egzoplanety o ogromnym potencjale

Satelita TESS odkrył trzy planety pozasłoneczne krążące wokół spokojnej gwiazdy znajdującej się zaledwie 73 lata świetlne od Ziemi w gwiazdozbiorze Malarza. Egzoplanety, które są jednymi z najmniejszych wśród dotychczas poznanych, stanowią kuszący cel dla naukowców, którzy chcą zrozumieć, w jaki sposób formują się planety o różnych rozmiarach. Mogą również stanowić ważny element poszukiwania życia pozaziemskiego. 

TESS został wystrzelony 18 kwietnia 2018 roku. Teleskop może pochwalić się czterema identycznymi kamerami, które łączą się, aby obserwować „sektor” nocnego nieba obejmujący 24 x 90 stopni. Po zweryfikowaniu danych stwierdzono, że trzy odkryte egzoplanety krążą wokół pobliskiej gwiazdy TOI 270. Spokojna natura gwiazdy, wraz z jej wysoką jasnością dzięki względnej bliskości Ziemi, czyni odkryte obiekty niezwykle atrakcyjnymi pod względem badawczym.

Czytaj też: Na tej mapie znajduje się ponad 4000 egzoplanet

Planeta TOI 270 b uważana jest za skalistą super-Ziemię o promieniu około 1,25 razy większym niż nasza planeta. Tymczasem najbardziej oddalone dwie planety, TOI 270 c i d, są prawdopodobnie obiektami gazowymi. Planeta c, która zajmuje środkową orbitę, ma promień odpowiadający 2,4-krotności promienia Ziemi, podczas gdy planeta d jest nieco mniejsza. Gwiazda TOI 270 bardzo różni się od Słońca, które nie posiada tzw. planet pośrednich. Zamiast tego Układ Słoneczny jest zdominowany przez dwie skrajności – mniejsze skaliste planety, takie jak Merkury i Wenus, oraz ogromne gazowe olbrzymy pokroju Jowisza, Saturna i Neptuna.

Z trzech zaobserwowanych planet, TOI 270 b ma okres obiegu wynoszący około trzech dni ziemskich. Planeta c potrzebuje na to więcej czasu, bo ok. pięć dni, natomiast w przypadku d jest to 11 dni.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Ta egzoplaneta ma zupełnie inną atmosferę niż obiekty w Układzie Słonecznym