Reklama
aplikuj.pl

Odległy pulsar posiada trudne do wyjaśnienia cechy

Astronomowie odkryli, że pulsar radiowy J0952-0607 emituje również pulsacyjne promieniowanie gamma. J0952-0607 wiruje 707 razy w ciągu jednej sekundy i zajmuje drugie miejsce na liście szybko wirujących gwiazd neutronowych. 

PSR J0952-0607 został po raz pierwszy odkryty w 2017 r. za sprawą teleskopu GLAST. Jednak dopiero wykorzystanie LOFAR pozwoliło zidentyfikować pulsujące źródło radiowe i – wraz z obserwacjami z teleskopu optycznego – pozwoliły zmierzyć niektóre właściwości pulsara. Okrąża on wspólny środek masy w 6,2 godziny wraz z gwiazdą towarzyszącą, która waży tylko 1/50 tego, co Słońce. Pulsar obraca się 707 razy w ciągu jednej sekundy.

Czytaj też: Wiadomo już, jak powstają dwa typy słynnych pulsarów

Badanie było niezwykle trudne, ponieważ teleskop GLAST zarejestrował jedynie około 200 promieni gamma w ciągu 8,5 lat obserwacji. W tym czasie sam pulsar obracał się 220 miliardów razy. Innymi słowy, tylko raz na każdy miliard obrotów obserwowano pojedynczy promień gamma. Następnie naukowcy spędzili wiele miesięcy na określaniu parametrów fizycznych pulsara i jego układu podwójnego. Ponieważ promieniowanie gamma z J0952-0607 było tak słabe, badacze musieli udoskonalić opracowaną wcześniej metodę analizy.

Co ciekawe, wykrycie pulsacji promieniowania gamma z pulsara w danych sprzed lipca 2011 r. było niemożliwe. Nie wiadomo jednak, dlaczego tak się działo. Kolejną wątpliwość budzi fakt, że obserwacje radiowe wskazują na odległość około 4400 lat świetlnych dzielącą naszą planetę od pulsara. Z kolei obserwacje optyczne sugerują odległość około trzy razy większą. Teraz astrofizycy skupiają się na wykryciu fal grawitacyjnych, które mógłby emitować badany obiekt.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Ten pulsar potwierdza ogólną teorię względności Einsteina