WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Odnaleziono ukryte pomieszczenia w grobowcu Tutanchamona

Jak donosi Associated Press, skany grobu Tutanchamona ukazały dwa przyległe, ukryte pokoje, z których istnienia nie zdawano sobie wcześniej sprawy.

Spekulacje odnośnie ich istnienia trwały już w listopadzie, niemniej wygląda na to, że dopiero teraz udało się skompletować jednoznaczne dowody wskazujące, że faktycznie w tym miejscu znajdują się pomieszczenia. Egipski Minister ds. Antyku, Mamdouh el-Damaty powiedział dziennikarzom, że we wnętrzu pokoi może znajdować się metal lub materia organiczna, niemniej nie wypowiedział się odnośnie potencjalnych zmumifikowanych szczątków, czy królewskich skarbów. Stwierdził za to, że istnieje możliwość, że salki służą jako miejsce pochówku członka rodziny Tutanchamona.

Inni znani archeolodzy twierdzą, że w pomieszczeniach mogą znajdować się szczątki królowej Nefertiti. W efekcie, pokoje mogą chować archeologiczne skarby zdolne zapełnić lukę w historii dotyczącej Tutanchamona i jego ojca, Echnatona. El-Damaty stwierdził, że możemy mieć do czynienia z odkryciem stulecia.

Faraon Echnaton bezskutecznie próbował nawrócić Egipt na formę monoteizmu w XIV wieku p.n.e. Królowa Nefertiti była jego pierwszą żoną. Według większości badaczy odgrywała znaczną rolę w rządzeniu Egiptem – są nawet poszlaki sugerujące, że była Neferneferuaton, faraonem-kobietą, która rządziła pomiędzy Echnatonem a Tutanchamonem.

Niestety, imiona rodziny Echnatona zostały wymazane z historycznych zapisów po tym jak egipski generał Horemheb przeprowadził wojskowy przewrót, na skutek którego doszło do obalenia rodziny królewskiej. Jeśli jedna z komnat to miejsce, w którym znajdują się szczątki Nefertiti, zdobylibyśmy nowe informacje archeologiczne, pozwalające określić jej rolę jako władcy rządzącego obok Echnatona. Istniałaby możliwość potwierdzenia, albo obalenia hipotezy mówiącej, że była faraonem Neferneferuaton. Generalnie, historycy oczekują, że odkrycie pozwoli rozwiać wiele wątpliwości odnośnie tego burzliwego okresu – być może mamy do czynienia z najważniejszym odkryciem od czasu odsłonięcia grobowca Tutanchamona w roku 1922.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]