Reklama
aplikuj.pl

Odwrócona błyskawica? Zobaczcie nietypowe zjawisko w naszej atmosferze

Błyskawice są niezwykle fascynującymi, ale również śmiercionośnymi zjawiskami. I choć ich istota jest wystarczająco tajemnicza, to w tym przypadku naukowcy mieli do czynienia z nawet dziwniejszym obrotem spraw.

Chodzi o wyładowanie elektryczne, które wydaje się… odwrócone go góry nogami. Po raz pierwszy takie zjawisko udało się uwiecznić w 1990 roku, kiedy to naukowcy z NASA zauważyli nietypowo poruszające się wyładowanie elektryczne, nagrane z orbity okołoziemskiej przez jeden z promów kosmicznych.

Czytaj też: W ten sposób atmosfera Plutona wytwarza swoją niebieską mgłę
Czytaj też: ISS na tle Słońca i Księżyca wygląda naprawdę niesamowicie
Czytaj też: Czy usunięcie CO2 z atmosfery rozwiąże problem globalnego ocieplenia?

Na prawdziwy przełom trzeba było jednak czekać do 2019 roku. Wtedy też obserwatorium należące do Europejskiej Stacji Kosmicznej, wyposażone w czujniki optyczne, fotometry oraz detektory promieniowania gamma i X, zarejestrowało pięć wyładowań. Szczególnie ważne okazało się jedno z nich, które – rozpoczynając swoją „podroż” z chmury burzowej – skierowało się wysoko w stratosferę.

Odwrócona błyskawica została uchwycona po raz pierwszy w 1990 roku

Eksperci sądzą, że odwrócone błyskawice powstają, gdy dodatnio naładowany wierzchołek chmury ma kontakt z ujemnie naładowanymi obłokami. Dochodzi do swego rodzaju spięcia i powstania niewidzialnego kanału zjonizowanego powietrza, wzdłuż którego przemieszcza się błyskawica.

Czytaj też: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – jaki los czeka ISS?
Czytaj też: Jak Księżyc pomagał w przeszłości chronić ziemską atmosferę?
Czytaj też: Japońska sonda wróciła z próbkami. Jest ich więcej niż oczekiwano

Wspomniane obserwacje, przeprowadzone 26 lutego 2019 roku, wykazały, że jedno z wyładowań dotarło aż do stratopauzy, sięgając wysokości ok. 50-55 kilometrów. Co więcej, autorzy badań przypuszczają, iż tego typu zjawiska są znacznie powszechniejsze, niż moglibyśmy sądzić. Dalsze analizy tej kwestii powinny wyjaśnić zagadkę i dostarczyć więcej informacji na temat ziemskiej atmosfery.