Oglądanie TVP Info szkodliwe dla telewizora

Myślicie, że to clickbait? Nic z tych rzeczy. Nadmierne oglądanie TVP Info może być szkodliwe dla telewizora i doprowadzić do jego uszkodzenia.

Telewizor przestał działać, bo oglądał za dużo TVP Info

Sprawę mieszkańca Kielc opisuje portal naszemiasto.pl. W grudniu 2017 roku Pan Tedeusz zakupił duży i piękny telewizor OLED marki Sony. Cieszył się nim 1,5 roku, po czym na ekranie zaczęły pojawiać się zielone pasy. Nieświadomy przyczyn problemów, oddał telewizor na gwarancję. Firma wymieniła go na nowy egzemplarz w połowie lipca 2019 roku. Ale w listopadzie 2020 roku problem powrócił.

Ale tym razem Sony nie wymienił telewizora na nowy, odrzucając roszczenia gwarancyjne. Jak się okazuje – słusznie. Jak informuje biuro prasowe Sony, licznik telewizora wskazywał 5 500 godzin pracy po 18 miesiącach. Co daje 11 godzin pracy dziennie.

Przez większość tego czasu na telewizorze były wyświetlane statyczne treści pasków TVP Info. A wyświetlanie statycznych obrazów przez zbyt długi czas jest dla ekranów OLED zabójcze.

TVP Info jest dosłownie szkodliwe dla niektórych telewizorów

Okazuje się, że pierwsza wymiana telewizora byłą wyłącznie dobrą wolą firmy Sony. Tzw. retencja obrazu powodowana zbyt długim oglądaniem statycznych obrazów. Nie mieści się to w ramach standardowego użytkowania, więc takiej usterki gwarancja nie obejmuje.

Podejście Sony może nie jest w tym wypadku wybitnie proklienckie, ale niestety prawidłowe. Oczywiście nie ma tu również winy TVP Info. Dowolny kanał informacyjny, wyświetlający przez całą emisję nieruchome np. ramki, wywołałby taki sam efekt w przypadku telewizora OLED.