Wygląda na to, że spożywanie mniejszych ilości kalorii przekłada się na lepszy stan całego organizmu oraz dłuższe życie. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez badaczy z USA oraz Chin.
Starzenie komórek powoduje wiele przypadłości, m.in. powstawanie nowotworów, występowanie demencji czy cukrzycy. Z eksperymentów przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że można temu zapobiec – a przynajmniej znacząco ograniczyć. Nie wiadomo jednak, jakie procesy dokładnie wywołują poprawę sytuacji.
Aby dojść do takich wniosków, autorzy badania porównali dietę szczurów. Porównanie dotyczyło osobników, które spożywały pewną ilość kalorii oraz tych jedzących o ok. 30 procent mniej. Wiek tych zwierząt został nawet przeliczony na ludzki – wynosił od ok. 50 do 70 lat.
Łącznie analizom poddano 168 703 komórki z 40 różnych typów występujących u 56 szczurów. Pochodziły z tkanki tłuszczowej, wątroby, nerek, aorty, skóry, szpiku kostnego, mózgu i mięśni. Naukowcy zmierzyli aktywność występujących w nich genów a następnie porównali wyniki dotyczące osobników na różnych dietach.
Okazało się, że u szczurów na diecie obejmującej mniejszą ilość kalorii nie zaszło wiele zmian, które zaobserwowano u tych jedzących „normalnie”. Liczba komórek odpornościowych w prawie każdej badanej tkance mocno wzrosła wraz ze starzeniem się szczurów, ale proces ten nie dotyczył gyzoni z oraniczonymi kaloriami. W przypadku tkanki tłuszczowej ta dieta odwróciła poziom ekpresji wielu genów przeciwzapalnych. Jest wysoce prawdopodobne, że podobna zależność dotyczy również ludzi.