Reklama
aplikuj.pl

Ogromna góra lodowa może wkrótce odpaść od antarktycznego lodowca

Na lodowcu na zachodniej Antarktydzie pojawiły się dwa pęknięcia, które są złowieszczym ostrzeżeniem. Wkrótce może tam bowiem dojść do potężnego odłamania.

Prawie rok temu, 29 października 2018 roku, góra lodowa o powierzchni około 300 kilometrów kwadratowych „uciekła” z lodowca. Nastąpiło to mniej niż miesiąc po zauważeniu pierwszej szczeliny. Wkrótce potem doszło do kolejnego tego typu zjawiska, a góra lodowa mierzyła 226 kilometrów kwadratowych.

W tym przypadku pęknięcia zostały zauważone na początku 2019 roku dzięki zdjęciom satelitarnym. Ostatnie obserwacje pokazują, że nowe pęknięcia się powiększają. Każde z nich mierzy obecnie około 20 km długości. Ich ekspansja sugeruje, że lodowiec stoi w obliczu nieuchronnej i znaczącej utraty lodu.

Oba satelity Sentinel prowadzą obserwacje polarne. Są one szczególnie przydatne w monitorowaniu stanu lodowców, ponieważ satelity te wykorzystują system obrazowania zwany SAR, który według ESA może wykonywać zdjęcia przez cały rok. Co ciekawe, poza incydentami z 2018 roku, tamtejszy lodowiec doświadczył jeszcze dwóch innych utrat lodu – w 2015 i 2017 r., co budzi obawy wśród naukowców.