WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dlaczego ojciec diod LED nie otrzymał Nobla?!

Biorą pod uwagę statut fundacji przyznającej Nagrodę Nobla (maksymalnie 3 osoby, brak pośmiertnych nagród) co roku znajdują się osoby, które na nią zasłużyły ale jej nie dostały.

Nick Holonyak Jr. to osoba uznawana za ojca pierwszej diody LED. W tym roku Nagrodę Nobla otrzymały osoby odpowiedzialne za stworzenie diody LED emitującej niebieskie światło. Holonyak jest zasmucony faktem, że jego wynalazek wykonany w 1962 roku nie przykuł wzroku fundacji. Mówi on:

Cholera, jestem teraz starym facetem. Uważam to jednak za obraźliwe.

Przyznając nagrodę, fundacja podkreśliła ogromne znaczenie wynalazku. Możliwe będzie stworzenie żarówek LED oraz zmniejszenie ilości energii potrzebnej do oświetlania. Niektórzy naukowcy są zaskoczeni wyborem. Andreas Cangellaris, dziekan na Uniwersytecie w Illinois, mówi:

Zastanawiam się, dlaczego komisja zdecydowała się wybrać tylko niebieskie światło LED w ich wyborze laureatów. Jest to bardzo rozczarowujące.

Holonyak początkowo rozwinął diodę LED emitującą czerwone światło. Więcej o jego pracy możecie przeczytać tutaj (artykuł w języku angielskim).

Źródło, zdjęcie: http://spectrum.ieee.org