Reklama
aplikuj.pl

Okna dachowe – o czym trzeba pamiętać?

Kto z nas nie marzył w dzieciństwie o pokoju na poddaszu? Aby jednak możliwe było wygodne i komfortowe korzystanie z tej przestrzeni, konieczne jest zastosowanie okna dachowego. Jakie cechy powinno mieć takie okno, by jak najlepiej spełniać swoje zadania? O czym trzeba pamiętać, wybierając okna dachowe i czy ich stosowanie wymaga jakichkolwiek pozwoleń? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Okna dachowe- zastosowanie

Zastosowaniem okien dachowych są wnętrza urządzone na poddaszu. Zastosowanie tego rodzaju okien znacząco powiększa przestrzeń użytkową, tworząc miejsce idealne do zagospodarowania właśnie na poddaszu. Warto pamiętać, że zastosowanie okien dachowych wiąże się z wymogiem, iż ich powierzchnia powinna stanowić minimum 1/8 podłogi pomieszczenia. Warto także wiedzieć, że zastosowanie okien dachowych będzie z całą pewnością korzystne dla umożliwienia wpadania większej ilości światła do wnętrza- w przypadku okien dachowych do wnętrza wpada nawet dwa razy więcej światła niż przez okna pionowe.To sprawia, że we wnętrzu robi jaśniej, co pozytywnie wpływa na samopoczucie, ale także na kreatywne myślenie czy ogólną produktywność.

O czym pamiętać, wybierając okno dachowe?

Wybór okien dachowych nie jest łatwym zadaniem i wymaga dostosowania się do wielu ważnych zasad. Najważniejszy jest właściwy wybór odpowiedniego rozmiaru okna i dopasowanie go do rozstawu elementów więźby dachowej i produktów montażowych. Bardzo ważne jest także, by właściwie dobrać rodzaj kołnierza uszczelniającego do rodzaju pokrycia dachowego. Tylko przy idealnym dopasowaniu okno będzie naprawdę szczelne. Pamiętaj, by decydując się na okno dachowe, właściwie ocenić stan dachu i stropu. Trzeba brać pod uwagę, że okno jest dość ciężkie, a cały swój ciężar opiera właśnie na dachu.

W przypadku każdego okna, ale w przypadku okna dachowego szczególnie, ważne jest odpowiednie uszczelnienie. Pozwoli ono na uniknięcie przenikania chłodnego powietrza czy wilgoci do środka. Najlepsze efekty uszczelniające daje zastosowanie kołnierza uszczelniającego. Dodatkowo, można zastosować inne produkty izolacyjne, które zagwarantują maksymalną szczelność i brak przewiewów w oknach. 

Wybierając okno dachowe zależy nam nie tylko na aspekcie estetycznym, ale przede wszystkim na wysokiej funkcjonalności i długotrwałej żywotności. Okna dostępne na rynku mogą być stworzone właściwie z trzech materiałów- PVC, drewna oraz aluminium. Okna z PVC są zdecydowanie najtańsze i najchętniej wybierane. Najczęściej zachowane są w białej kolorystyce i występują w trzech klasach: A, B oraz C. Takie okna gwarantują bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Okna drewniane są droższe, a ich największą zaletą są walory estetyczne. Coraz bardziej popularne są także okna aluminiowe, które doskonale sprawdzają się zwłaszcza w nowoczesnych budynkach. Są bardzo wytrzymałe, a do tego są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością dobierzesz je do wnętrza własnego domu. 

Czy montaż okna dachowego wymaga pozwolenia?

Wiele osób zastanawia się, czy montaż okna dachowego wymaga pozwolenia. Okazuje się, że wszystko zależy od tego, czy mówimy o wymianie okna na nowe, czy może o wstawieniu okna w nowe miejsce. Jeżeli chcesz wymienić okno na nowe, nie potrzebujesz żadnego pozwolenia, gdyż działanie to nie wpływa na teren zabudowy. Jeżeli jednak chcesz wstawić okno w nowe miejsce, wykonując nowy otwór okienny, oznacza to, że dokonujesz przebudowy elementów konstrukcyjnych domu, tu akurat dachu. Oznacza to, że konieczne będzie uzyskanie pozwolenia.

Okna dachowe najwyższej jakości

Wybierając okna dachowe, warto pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat. Oprócz rodzaju materiału, z jakiego okna są wykonane, warto wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła, czyli w skrócie Uw. Im niższy jest ten parametr, tym lepsze są właściwości termoizolacyjne okna. Co to oznacza w rzeczywistości? Przede wszystkim to, że z domu nie będzie uciekać ciepłe powietrze, a rachunki za ogrzewanie obniżą się. Jeżeli lubisz spokój, znaczenie dla Ciebie będzie miał również współczynnik Rw, czyli wskaźnik izolacyjności akustycznej. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym ciszej będzie w domu.

W przypadku okien dachowych, spore znaczenie mają także okucia okienne. Możemy wybierać pomiędzy oknami uchylnymi, obrotowymi bądź obrotowo-uchylnymi.To, jaki rodzaj wybierzemy będzie miało ścisły związek z tym, jak będziesz tego okna używać.

Oknami, które zdecydowanie zasługują na uwagę są okna Velux. Okno dachowe Velux to doskonałe rozwiązanie do każdego wnętrza, zapewniające maksymalną energooszczędność i zmniejszenie strat ciepła. Ponadto, okna tej marki cechują się wyjątkowo wysokim komfortem użytkowania i łatwością w użytkowaniu i myciu. Okna doskonale chronią przed niekorzystnymi warunkami, ale także przed niechcianymi dźwiękami, a optymalna cyrkulacja powietrza nawet przy zamkniętym oknie powoduje, że we wnętrzu tworzy się wspaniały, korzystny dla samopoczucia mikroklimat. Okna Velux to rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania.

Artykuł sponsorowany