Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla

Dziś Polacy mają co świętować. Rodzima pisarka, Olga Tokarczuk, otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2018. To największe wyróżnienie w dziedzinie literatury i powód do dumy dla wszystkich Polaków. Gratulujemy pani Oldze!

Czytaj też: Premiery kinowe na weekend 11-13 października

W tym roku przyznano dwie Literackie Nagrody Nobla – za 2018 i 2019 rok. Spowodowane było to ubiegłorocznymi skandalami w szeregach Szwedzkiej Akademii. Laureatami prestiżowej nagrody została polska pisarka, Olga Tokarczuk ( za 2018 rok) i austriacki pisać i tłumacz Peter Handke ( za 2019 rok).  Tokarczuk jest 15. kobietą w historii Akademii, która otrzymała te wyróżnienie.

Akademia doceniła, przede wszystkim, przełomowa powieść „Prawiek i inne czasy”.  Według nich „jest wyśmienitym przykładem polskiej literatury po 1989 r.”. Dodatkowo komitet noblowski był zachwycony powieścią „Księgi Jakubowe”, która jeszcze nie została przetłumaczona na język angielski. Jednak jak podaje Akademia, Olga Tokarczuk otrzymała Literacka Nagrodę Nobla „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Czytaj też: Znamy datę premiery pełnego zwiastuna serialu Wiedźmin