WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Open banking już dostępny dla klientów PKO BP. Ale czy dla wszystkich?

Open banking czyli agregator rachunków jest innowacyjną usługą, którą PKO BP wprowadza dla swoich klientów. Na razie tylko dla tych, którzy z IKO korzystają na smartfonach z Androidem.

PKO BP wprowadza usługę otwartej bankowości, która pozwoli klientom na powiązanie w aplikacji IKO kont z innych banków. Kilka dni temu w informacji prasowej mowa była dopiero o testach u niektórych klientów. Jednak już usługa dostępna jest dla wszystkich klientów, wymogiem jest korzystanie z IKO na telefonach z Androidem. Obecnie klienci ze smartfonami z iOS nie mogą jeszcze korzystać z open bankingu.

PKO BP mógł wprowadzić tę usługę dzięki nowej dyrektywie unijnej PSD II. mówi ona o możliwości dostępu do danych zgromadzonych na rachunkach bankowych mogą zyskać osoby trzecie w tym inne banki. Korzystanie z tej funkcji jest bezpłatne, a opłaty za podpięty rachunek nie ulegną zmianie. Usługa pozwala na szybsze wykonywanie przelewów, a nawet na korzystanie z ciekawszych ofert pożyczek.

Oprócz PKO BP open banking znajdziemy także w kilku innych bankach w Polsce. Są to: Alior, ING, mBank, Millenium, Santander i PNB Paribas. Otwarta bankowość najbardziej zaawansowana jest w ING, gdzie za pomocą ich bankowości internetowej i aplikacji mobilnej #MojeING będzie można analizować wydatki z połączonych kont i kart, a w aplikacji sprawdzić stan konta w innym banku. ING pozwala także na kategoryzację przychodów i wydatków z różnych kont, ich analizę i monitorowanie łącznie z tymi, które mamy na kontach ING.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News