Reklama
aplikuj.pl

Z OPPO Reno5 5G można podbijać media społecznościowe

Akcja partnerska

Media społecznościowe to w dzisiejszych czasach jeden ze sposobów na życie i łączenie się z bliskimi. Aby w nich zaistnieć wystarczy nam smartfon. Jaki? Dobrym wyborem wydaje się OPPO Reno5 5G. Sprawdziliśmy, czy faktycznie tak jest i pokażemy Wam, jak dobrze wykorzystać jego funkcje.

Do obsługi mediów społecznościowych wystarczy nam tylko smartfon

Pomijając największych internetowych twórców, za którymi często stoją całe ekipy filmowe (patrz Will Smith na TikToku), do działania, obsługi i zaistnienia w mediach społecznościowych wystarczy nam smartfon. Wielu twórców, nawet takich z milionową widownią, cała swoją działalność opiera wyłącznie na smartfonie. Zarówno jeśli chodzi o przeglądanie treści w mediach społecznościowych, jak i tworzenie treści. Co taki sprzęt powinien posiadać?

Na pewno przydatny będzie duży i ładny ekran. Najlepiej nie przesadnie duży, bo w trakcie nagrywania filmów nieoceniona będzie poręczna i lekka obudowa smartfonu. A skoro o nagrywaniu mowa, to na pewno będziemy potrzebować dobrego aparatu, z wieloma dodatkowymi opcjami. Do późniejszej edycji zarejestrowanych materiałów potrzebne będą wydajne podzespoły, a następnie szybka łączność, aby przesłać je do sieci. Dobra bateria też będzie mocnym atutem.

Czy wszystkie te cechy znajdziemy w OPPO Reno5 5G?

Ładny ekran i poręczna obudowa – OPPO Reno5 5G zgłasza się!

OPPO Reno5 5G bardzo pozytywnie zaskoczył mnie po wyjęciu z pudełka. Smartfon jest bardzo ładny. Może nie jest to główne kryterium wyboru w naszym przypadku, ale ta obudowa naprawdę cieszy oko. Poza tym Reno5 5G świetnie leży w dłoni. Jest bardzo poręcznym smartfonem, co jest zasługą kompaktowych wymiarów – 159,1 x 73,4 x 7,9 mm i niskiej masy – 179 gramów. Na tle większości urządzeń, jakie trafiały na rynek w ostatnich miesiącach, to prawdziwa kruszynka. A przy tym jest solidnie wykonany, bo ramka została wykonana z aluminium, a ekran chroni tafla szkła Gorilla Glass 5. Warto na moment zatrzymać się przy tylnym panelu. Nie tylko wygląda bardzo efektownie, ale jego chropowata powierzchnia ma również walory praktyczne. Praktycznie wcale nie zbiera odcisków palców oraz nie jest śliska. Reno5 5G nie należy do smartfonów, które same uciekają ze stołu. Nie musimy pamiętać, żeby koniecznie odkładać go na idealnie płaską lub nieśliską powierzchnię.

Trochę szkoda byłoby, gdyby naprzeciwko tak ładnego tyłu obudowy wylądował brzydki ekran – pomyślałem przed włączeniem Reno5 5G. Na szczęście tak się nie stało. Ekran AMOLED o przekątnej 6,43 cala i rozdzielczości FullHD+ robi bardzo dobre wrażenie. Jest kolorowy, kontrastowy i bardzo jasny. Dzięki temu jest czytelny w dosłownie każdych warunkach, a 90 Hz odświeżaniu obrazu powoduje, że wszystkie ruchome elementy wyświetlane na ekranie są bardziej płynne i przyjemniejsze dla oczu. Może brzmi to nieco sztucznie, ale to naprawdę ma przełożenie w rzeczywistości. To nie jest tylko chwyt marketingowy. Obraz w OPPO Reno5 5G faktycznie porusza się płynnie i widać to bardzo dobrze już nawet w trakcie przewijania ikon w Menu. Przy grach i filmach jest jeszcze lepiej.

Fotograficzne możliwości OPPO Reno5 5G

Sprzęt ma znaczenie – aparaty w OPPO Reno5 5G

W OPPO Reno5 5G znajdziemy w sumie pięć aparatów. Z tyłu pierwsze skrzypce gra aparat główny o rozdzielczości 64 Mpix. Mamy tu jasny obiektyw (F/1.7), spory sensor (1/1.73″) oraz szeroki kąt widzenia (ekwiwalent 26mm dla klasycznego aparatu). Dalej znajdziemy aparat ultra-szerokokątny o rozdzielczości 8 Mpix i kątem widzenia aż 119 stopni oraz aparat do zdjęć macro o rozdzielczości 2 Mpix. Stawkę uzupełnia dodatkowy aparat o rozdzielczości 2 Mpix, który pełni pomocniczą rolę przy ustawianiu ostrości. Z kolei selfie wykonamy szerokokątnym aparatem o rozdzielczości 32 Mpix.

Aparat główny – do wszystkiego!

To tyle, jeśli chodzi o teorię. Przejdźmy od razu do praktyki i spójrzmy na ujęcia z aparatu głównego. Używamy go wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać najbardziej szczegółowe zdjęcia. W końcu to najlepszy aparat, jakim dysponujemy w smartfonie, a to zobowiązuje. Warto przez jakiś czas używać wyłącznie aparatu głównego. To bardzo dobre ćwiczenie, które pozwala nauczyć się kadrowania ujęć. Jeśli coś nie mieści się w kadrze lub jest za daleko, zamiast korzystać z zoomu lub aparatu szerokokątnego, warto zrobić kilka kroków do przodu lub do tyłu. To proste ćwiczenie, które w przyszłości potrafi zaprocentować. A efekty… w przypadku Reno5 5G mówią same za siebie.

Aparat ultra-szerokokątny – zobacz więcej i baw się perspektywą

Aparat ultra-szerokokątny to najlepszy sposób na uchwycenie całego fotografowanego budynku, stojąc nawet kilka metrów przed nim. Z drugiej strony to bardzo dobry sposób na pobudzenie kreatywność. Szeroki kąt jak mało co potrafi dać dużo zabawy perspektywą i stworzyć ujęcia, o jakich wcześniej nie myśleliśmy. Aparat szerokokątny nie tylko więcej widzi, ale też widzi inaczej. A przede wszystkim, widzi więcej niż ludzkie oko. Z tego powodu potrzeba czasu, aby nauczyć się wykorzystywać jego możliwości. Zanim je opanujemy, trzeba momentami wręcz chodzić z telefonem w ręce i obserwować świat przez aparat smartfonu. Kiedy już przyzwyczaimy się do szerokości kadru, fotografowanie nim stanie się naturalne. Ale uwaga – aparat ultra-szerokokątny uzależnia! Kiedy już nauczymy się nim fotografować, łatwo można się złapać na tym, że momentami wręcz wykorzystujemy go aż za często.

Zdjęcia nocne Ultra Night – tu dzieje się magia

Nocne kadry w Reno5 5G bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. W zasadzie moje największe obawy dotyczyły właśnie filmów i zdjęć nocnych. OPPO w materiałach promocyjnych chwali się, że są dobre. W praktyce – faktycznie są dobre! Jeśli do tego wyposażymy się w nawet najprostszy statyw… Czy przypadkiem smartfon nie miał być tanim sposobem na tworzenie materiałów do mediów społecznościowych, a tu trzeba jeszcze kupić statyw? Spokojnie, nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu za kilkaset złotych. Do tworzenia tego materiału użyłem takiego urządzenia. Kosztuje 85 zł, jest jednocześnie statywem i selfie-stickiem (przydaje się do nagrywania filmów), a po złożeniu dosłownie mieści się w kieszeni. Niczego bardziej skomplikowanego nie potrzebujecie.

Jeśli już mamy statyw, to tryb zdjęć nocnych Ultra Night OPPO Reno5 5G ma funkcję fotografowania ze statywu. Podczas korzystania z niej, smartfon wykorzystuje tzw. długi czas naświetlania. Oznacza to, że wykonanie zdjęcia trwa kilka, do nawet 45 sekund. Pozwala to na uzyskanie efektów smug światła, tworzonych m.in przez przejeżdżające samochody. Zapewne widzieliście podobne fotografie wykonane za pomocą drogich aparatów fotograficznych. Podobne efekty z powodzeniem można w prosty sposób uzyskać za pomocą smartfonu. Co oczywiście nie oznacza, że z trybu Ultra Night nie można korzystać bez statywu. Bez problemu wykonamy ładne zdjęcia nocne z ręki, a statyw warto wykorzystać do naprawdę trudnych warunków oświetleniowych oraz przy zabawie dłuższym czasem naświetlania.

Nagrywanie filmów z OPPO Reno5 5G – dużo opcji, dużo możliwości

Opcji nagrywania filmów mamy sporo. Od tradycyjnych filmów w rozdzielczości 4K, po filmy w zwolnionym tempie, poklatkowe oraz… nietypowe. Jak je wykorzystać?

Drganie obrazu w trakcie nagrywania filmów? Skorzystaj z Ultrastabilizacji

Mam nadzieję, że wybaczycie mi brak rozwodzenia się nad tradycyjnym nagrywaniem filmów. Nie ma tu większej filozofii, a OPPO Reno5 5G zapewni nam do tego bardzo dobrą jakość nagrań. Skupmy się na dodatkowych trybach. Na początek warto opowiedzieć o Ultrastabilizacji. Zapewne kojarzycie ten problem, kiedy nagrania ze smartfonu nieprzyjemnie drgają. Rozwiązania tego problemu są dwa – gimbal i wydatek kilkuset złotych, albo tryb Ultrastabilizacji. Warto po niego sięgnąć w momencie, kiedy podczas nagrywania poruszamy się. Chodzimy, dużo się obracamy. Ultrastabilizacja zadba o to, aby obraz był stabilny. A jeśli w grę wchodzi naprawdę dynamiczne przemieszczenie się i bardzo ciężko jest utrzymać smartfon bez ruchu, jak np. w trakcie biegania czy jazdy na rowerze, wtedy z pomocą przychodzi Ultrastabilizacja Pro. A tak prezentują się efekty w trakcie spokojnego marszu.

Dwa filmy w jednym z Dual-View Video

Kolejną ważną funkcją jest Dual-View Video. Opcja idealna dla vlogerów, ale również gdy chcemy być częścią nagrania. W normalnych warunkach konieczne byłoby zastosowanie dwóch kamer i zabawa w łączenie dwóch filmów w jeden. Zamiast tego wystarczy uruchomić Dual-View Video. Funkcja nagrywa jednocześnie obraz z aparatu głównego oraz aparatu do selfie. Dzięki temu na filmie jesteśmy my i to co chcemy pokazać. Co ważne, a jest to dosyć rzadko spotykana opcja, obraz z przedniej kamery nie musi zajmować połowy obrazu. Możemy go zmniejszyć do dyskretnego prostokąta lub okręgu, który można dowolnie przesuwać w trakcie nagrywania. To mała, ale bardzo przydatna opcja i świetny sposób na stworzenie relacji z ciekawego miejsca lub wydarzenia.

Video HDR do zadań specjalnych

Nagrywanie filmów w nocy to trudne zadanie dla smartfonu. Ciemne otoczenie w połączeniu z punktowym oświetleniem to przepis na tragedię. Rozmyty obraz i rozbłyski światła zasłaniające cały kadr to standard w takich nagraniach. OPPO twierdzi, że ma na to rozwiązanie i podobnie jak w przypadku zdjęć nocnych, nie wierzyłem, że Reno5 5G to potrafi. Tymczasem połączenie sztucznej inteligencji (AI) wraz z funkcją Video HDR stanęło na wysokości zadania. Oprócz tego, że filmy są dobrej jakości, to jest to duże ułatwienie podczas nagrywania. Nie musisz wcale wiedzieć jak nagrywać filmy w trudnych warunkach. Jak się ustawić, pod jakim kątem do światła i nagrywanego obiektu. Kierujesz kamerę w odpowiednim kierunku, wciskasz przycisk nagrywania, a reszta robi się sama. Z Video HDR warto też korzystać w jasnych, kolorowych i kontrastowych miejscach. Filmy będą dzięki temu wyglądać jeszcze lepiej.

Film poklatkowy to jest to!

Film poklatkowy to jedna z moich ulubionych funkcji w OPPO Reno5 5G. Na pewno kojarzycie takie nagrania, w których mamy szybko poruszające się obiekty, albo ładnie przesuwające się chmury na niebie. To są właśnie filmy poklatkowe. Do ich nagrywania przydaje się statyw, a nagrania praktycznie robią się same. Ustawiamy smartfon, startujemy nagrywanie i czekamy. Aby nagrać kilkanaście sekund wideo poklatkowego, potrzebujemy kilku minut nagrywania, a często im dłużej trwa nagranie, tym bardziej potrafi być efektowne. Warto w tym czasie nie ruszać smartfonu, ale bardzo ciekawe efekty uzyskamy też kiedy np. będziemy spacerować z nim w ręce. W taki sposób można nagrać np. drogę z punktu A do punktu B. Filmy poklatkowe dają wiele różnych możliwości i świetnie nadają się np. jako wstęp do dłuższego nagrania. Po dodaniu odpowiednich efektów, mamy gotowe intro do naszego filmu.

Wspominałem już, że OPPO Reno5 5G nagrywa filmy w zwolnionym tempie? Nagrywa i daje to dużo radości. O ile macie tylko taką możliwość, polecam spróbować nagrać biegnące, mocno futrzane zwierzę. Falująca sierść będzie najlepszym, co widzieliście od dawna.

Jak edytować zdjęcia i filmy? OPPO Reno5 5G w tym pomoże

Nie oszukujmy się, jeśli nasze zdjęcia lub filmy mają podbić media społecznościowe, trzeba je edytować i nadać im ten nasz pierwiastek. Bez względu na to, czy treści rejestrujemy amatorsko czy zawodowo, edycja jest podstawą.

Po co edytować zdjęcia? Weźmy prosty przykład. Pierwsze zdjęcie nie było edytowane, a drugie powstało przy pomocy edytora zdjęć OPPO Reno5 5G. Wystarczyło lekko je wykadrować, aby usunąć zbędne elementy, rozjaśnić, podbić kontrast, zmniejszyć cienie oraz zmniejszyć rozbłyski, co uwydatniło efektowne chmury. Takie zdjęcie będzie dosłownie wyskakiwać z galerii, czy profilu na Instagramie i od razu przyciągnie odbiorców.

Innym przykładem możliwości edycji zdjęć jest pokazanie tego samego zdjęcia w inny sposób. Zmieniając temperaturę barwową oraz dodając winietę (przyciemnienie rogów) możemy otrzymać zupełnie inne fotografie.

Jak edytować zdjęcia? Na to nie ma złotego środka. Najlepsza jest w tym przypadku metoda prób i błędów. Tylko tak można wypracować swój własny, unikatowy styl. Który przy edycji zdjęć jest ważnym elementem. Edytor zdjęć w OPPO Reno5 5G znacznie ułatwia sprawę, bo jest bardzo intuicyjny w obsłudze i oferuje sporo dodatkowych opcji. Edycja powyższych zdjęć trwała dosłownie trzy minuty. A gdybyśmy chcieli skorzystać z bardziej profesjonalnych programów, takich jak Adobe Lightroom, to też nie będzie z tym problemu. Reno5 5G oferuje duży zapas wydajności i bez problemu radzi sobie z bardziej rozbudowanymi aplikacjami.

Jeśli chodzi o edycję filmów, to przyznam, że często mam przed tym obawy. W przypadku zdjęć mam do poprawy jeden, konkretny obraz. W dodatku statyczny. Film ma tych obrazów znacznie więcej. Wszystko się rusza, zmienia, a oprócz obrazu pozostaje jeszcze kwestia dźwięku… Edytowanie tego wszystkiego brzmi trochę strasznie. Reno5 5G pokazał mi, że w zasadzie nie ma się czego brać. Po edytowaniu pierwszego filmu nagranego smartfonem miałem trochę głupią minę, która pytała – ale… to już? Po krókiej zabawie nasz film nagrany w trybie Ultrastabilizacji Pro wygląda tak:

Wbudowany edytor filmów pozwala w prostych krokach zmienić proporcje lub orientację obrazu, przyciąć materiał, dodać różne efekty, motywy kolorystyczne i dźwiękowe, napisy, czy znaki wodne. To jedna z tych funkcji, dzięki którym nie tyle musimy coś zrobić, co możemy zrobić, a po kilku dotknięciach ekranu – chcemy to robić więcej niż jeden raz.

Po co mi 5G? W OPPO Reno5 5G to bardzo duże ułatwienie

Działalność w mediach społecznościowych wymaga stałego dostępu do Internetu. Nic nie ułatwia tego bardziej, jak obsługa sieci 5G. Daje nam to możliwość szybkiego przesyłania treści bez względu na to, gdzie się znajdujemy.

Często popularnym miejscem do nagrywania materiałów, które później trafiają do mediów społecznościowych, na YouTube czy TikToka, są galerie handlowe, koncerty i różnego rodzaju zgromadzenia. Problemem jest wówczas duży tłok i zapchana sieć komórkowa. Korzystając z 5G, nie stanowi to najmniejszego problemu. Nasz Internet nadal będzie działać szybko. Większa pojemność to jedna z największych zalet sieci 5G. Dajmy tutaj prosty przykład. Sieć LTE jest w stanie obsłużyć milion urządzeń na powierzchni 500km kwadratowych. Sieć 5G obsługuje milion urządzeń na powierzchni kilometra kwadratowego. To robi różnice.

Jak działa to w praktyce? Najlepiej możliwości sieci 5G mogłem zaobserwować podczas różnego rodzaju protestów. Podczas gdy większość osób dookoła mnie nie mogła nawet uruchomić strony internetowej, ja mogłem bez żadnego problemu zamieszczać zdjęcia i filmy w Internecie. Dosłownie jakby był podłączony do domowego Wi-Fi. To tworzy swego rodzaju kolejkę do nadajnika sieci komórkowej, a posiadając smartfon z 5G możemy ją ominąć.

Szybkie ładowanie OPPOReno5 5G to duże ułatwienie

Nagrywanie filmów, robienie zdjęć oraz wszelkie aktywności, w trakcie których ekran smartfonu jest podświetlony, najmocniej rozładowują baterię. Akumulator w OPPO Reno5 5G bez większych problemów wytrzymuje cały dzień intensywnego użytkowania. A jeśli już go rozładujemy, nie będziemy musieli rozstawać się z nim na długo.

Dzięki obsłudze szybkiego ładowania Super VOOC 2.0, OPPO Reno5 5G ładuje się do pełna w ciągu nieco ponad 30 minut. Już 10 minut ładowania wystarczy, aby stan naładowania akumulatora osiągnął niemal połowę. To istna rakieta! Nawet jeśli rozładowany smartfon zaskoczy nas gdzieś na wycieczce, wystarczy dosłownie chwila z kontaktem i możemy wrócić do nagrywania i robienia zdjęć.

Na start przygody z mediami społecznościowymi OPPO Reno5 5G będzie świetnym wyborem

Poręczny, ładny, dobrze wykonany, z dużym i dobrym ekranem, odpowiednio wydajny, z dobrym aparatem, wydajną baterią i ekstremalnie szybkim ładowanie. Da się to zmieścić w jednym smartfonie? Okazuje się, że wszystkie te cechy, razem z obsługą sieci 5G, łączy w sobie OPPO Reno5 5G.

Do rozpoczęcia przygody z mediami społecznościowymi nie potrzebujemy sprzętu nagrywającego kosztującego 20 tys. złotych. Wystarczy nam do tego dobry smartfon. Taki, który oprócz zarejestrowania zdjęć i filmów, pozwoli na ich szybką edycję oraz jeszcze szybsze wysłanie ich do Internetu. Warto też pamiętać, że to w dużym stopniu my, a nie aparat odpowiada za zdjęcia. W tym przypadku zdecydowanie trening czyni mistrza. Dlatego też warto ćwiczyć. Zarówno robienie zdjęć, jak i ich edycję. A mając dobrze wyposażony smartfon będzie to znacznie łatwiejsze zadanie.

Kosztujący 1 999 zł OPPO Reno5 5G jest w tym przypadku świetnym wyborem, który z czystym sumieniem możemy zarekomendować.

Materiał powstał we współpracy z firmą OPPO.