Reklama
aplikuj.pl

OPPO ogłasza nową technologię szybkiego ładowania SuperVOOC 150 W. A to dopiero początek

OPPO ogłasza nową technologię szybkiego ładowania SuperVOOC o mocy 150 W. A to dopiero początek

W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny rozwój technologii szybkiego ładowania. Jeszcze nie tak dawno smartfony oferowały nam ładowanie z mocą 5-18 W, a teraz w niektórych modelach znajdziemy już nawet 120 W. To jednak nie koniec, bo producenci, pokroju OPPO, Xiaomi czy realme, celują jeszcze wyżej.

Pojemność baterii w smartfonach pozostaje raczej taka sama od dłuższego czasu, ale producenci intensywnie pracują nad tym, by ogniwa w smartfonach ładowały się szybciej. Kiedyś kilka godzin było standardem, teraz ten czas skraca się coraz bardziej, a rekord należy do Xiaomi HyperCharge, technologii umożliwiającej ładowanie z mocą 200 W. Baterię o pojemności 4000 mAh naładowano w zaledwie 8 minut. Mowa jednak o technologii, która jeszcze nie została wdrożona do masowej produkcji. W przypadku smartfonów dostępnych na rynku jest to na razie 120 W, choć już niedługo, bo w najbliższym czasie mają zadebiutować modele obsługujące ładowanie 150 W.

Dziś, podczas  MWC 2022, OPPO opowiedziało o swojej technologii szybkiego ładowania SuperVOOC 150 W

Sama technologia nowością nie jest, bo wdrożona została już w 2014 w OPPO Find 7 i od tamtego czasu producent sukcesywnie ją rozwija. Obecnie jest to już 80 W, które znajdziemy chociażby w OPPO Find X5 Pro. To jednak nadal za mało i dzisiaj ogłoszono  technologię ładowania z mocą 150 W. Wedle słów producenta, do naładowania baterii 4500 mAh w 50% wystarczy zaledwie 5 minut, zaś by osiągnąć 100% – 15 minut (są to oczywiście warunki laboratoryjne). Technologia jest również wyposażona w Battery Health Engine (BHE), które zapewnia baterii długą żywotność. OPPO zapewnia również, że dzięki BHE pojemność baterii po 1600 cyklach ładowania zmniejsza się o zaledwie 20%, co jest naprawdę świetnym wynikiem. Warto też wspomnieć, że sam zasilacz nie będzie jakoś szczególnie duży, bo ma być podobnego rozmiaru co adaptery 65 W.

Kiedy SuperVOOC 150 W do pierwszego smartfona? Już niedługo, bo w drugim kwartale 2022 roku. Na razie wiemy tylko, że będzie to jakiś model od OnePlusa, ale szczegółów nam poskąpiono.

Dowiedzieliśmy się jednak, że na tym OPPO nie ma zamiaru poprzestać i już pracuje nad ładowaniem 240 W. Obecnie technologia ta umożliwia naładowanie do pełna baterii o pojemności 4500 mAh w zaledwie 9 minut. Jest to więc lepszy czas niż w przypadku Xiaomi, choć na prezentację, a także wdrożenie do masowej produkcji, zaczekamy pewnie jeszcze jakiś czas.