WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Opracowano implant do monitorowania jaskry

Jaskra może prowadzić bezpośrednio do ślepoty, kiedy to doprowadzi do zwiększenia ciśnienia w oku. Dlatego też firma Injectsense zaprojektowała specjalny implant do monitorowania jaskry, aby pomóc w ciągłym monitorowaniu ciśnienia w gałce ocznej. 

Czytaj też: Mastercard, Visa, eBay i Stripe wycofują wsparcie dla Facebook Libra

Zwykle u pacjentów z jaskrą regularnie przeprowadza się kontrole ciśnienia w gabinecie okulistycznym. Jeśli okaże się, że nadmiar nieprzepuszczalnego płynu wodnistego powoduje, że ciśnienie staje się niebezpiecznie wysokie, wówczas można albo zmienić lek, albo przeprowadzić operację z myślą o uratowaniu oka.

Jednak każdy wie, jak to z kontrolami jest – nie za bardzo chce się nam na nie wybierać, a jeśli już, to do najczęstszych nie należą. Dlatego też wspomniany implant Injectsense po wprowadzeniu do oka umożliwia jego „użytkownikom” regularne sprawdzanie ciśnienia w oku w domowym zaciszu. Taka przyjemność wymaga jednak wcześniejszej operacji oka, podczas którego 2,5 x 6 mm implant umieszcza się do środkowej warstwy gałki.

W obecnej formie implant jest tymczasowo zasilany sygnałem radiowym z oddzielnego, ale plany sugerują jego ulepszenie zintegrowaną mikrobaterią. Jak wspomina dyrektor generalny firmy, która przeprowadziła już testy na zwierzętach:

Planujemy przeprowadzić nasze pierwsze badania na ludziach na początku 2021 roku lub wcześniej. Nasza ścieżka regulacyjna umożliwiłaby wprowadzenie na rynek początkowo w Europie, a sześć miesięcy do roku później w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też: Niesporczaki mogą przetrwać atak nuklearny

Źródło: New Atlas