Reklama
aplikuj.pl

Opracowano metodę tworzenia oddychających tkanek drukowanych w 3D

Druk 3D to technologia, która posiada wiele teoretycznych zastosowań, choć obecnie najlepiej sprawdza się w tworzeniu prototypów oraz domowych projektach. W przyszłości może jednak zostać wykorzystany w tzw. biodrukowaniu 3D wykorzystywanego w medycynie. Mowa zarówno o tworzeniu niewielkich fragmentów tkanek, jak i w pełni funkcjonalnych narządów transplantacyjnych.

Podczas gdy druga z tych możliwości wciąż jest nieosiągalna, naukowcy z Pennsylvania State University poczynili duży postęp w tworzeniu tkanek takich jak kości i chrząstki. Opracowali metodę wytwarzania porowatych tkanek, w której mikropory umożliwiają cyrkulację składników odżywczych i tlenu, dzięki czemu komórki są zdrowe. Proces obejmuje pobieranie ludzkich komórek macierzystych i mieszanie ich z materiałem pochodzącym z wodorostów. Można dzięki temu wydrukować cząstki, które po posiadają małe, oddychające pory. Połączone mogą tworzyć całe połacie tkanki.

Ale mimo że projekt wygląda obiecująco, wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Wszystko przez to, że obecnie możliwe jest jedynie tworzenie małych fragmentów materiału, co ogranicza jego przydatność. Jednak te plastry – choć małe – są podobno znacznie łatwiejsze do wyprodukowania niż z użyciem alternatywnych metod, takich jak hodowanie sztucznych tkanek. Jeśli naukowcy będą w stanie opracować rozwiązanie pozwalające na drukowanie na większą skalę, taka innowacja może okazać się znaczącym krokiem naprzód w dziedzinie biodruku 3D.

[Źródło: digitaltrends.com;grafika: Penn State]

Czytaj też: Elektrody z nadrukiem 3D pomogą w monitorowaniu glukozy