Błyszczący papier, który znajdziemy często w pudełkach wszelkiej maści produktów, jest znacznie mniej przyjazny dla środowiska, niż jego zwyczajny odpowiednik. Chociaż w obu przypadkach odpowiednie instytucje zajmują się ich recyklingiem, to jednak ten błyszczący odpowiednik jest znacznie trudniejszy do przetworzenia. Na szczęście naukowcy opracowali nową metodę prostego usuwania druku z tych arkuszy papieru, aby można je było ponownie wykorzystać.
Czytaj też: Szansa na tańszy grafen odkryta w drzewach eukaliptusowych
W przypadku tradycyjnego papieru to lasery zajmują się usuwaniem tonerów, które uszkadzają już powłoki polimerowe na tym błyszczącym. Solucja? Lampa ksenonowa, która w odległości 38 mm od powierzchni półbłyszczącego papieru jest w stanie osłabić wiązanie papieru z tonerem bez negatywnego wpływu na jego powłokę. W teście użyto arkusza, na którym wydrukowano czarną plamę, a ten pod wpływem intensywnego światła pulsacyjnego o szerokim spektrum (IPL) poradził sobie na tyle, że przejechanie papieru chusteczką z alkoholem zmyło cały toner z powierzchni papieru.
Proces nie usuwa jednak całkowicie nieoczyszczonego tonera czerwonego, zielonego lub niebieskiego, ponieważ żaden z nich nie pochłania IPL tak dobrze, jak czarny. Można je jednak całkowicie usunąć, jeśli zostaną najpierw zadrukowane czarnym tonerem. Oczekuje się, że po dalszym opracowaniu technologia może zostać włączona do dostępnych w handlu drukarek domowych i biurowych.
Nasza metoda umożliwia wydrukowanie i ponowne wydrukowanie na tym samym papierze co najmniej pięć razy, co jest typową ilością papieru, którą można ponownie wykorzystać w konwencjonalnym recyklingu. Eliminując etapy związane z konwencjonalnym recyklingiem, nasza metoda drukowania może zmniejszyć koszty energii, zanieczyszczenie i emisję gazów cieplarnianych.
Czytaj też: Przełomowa metoda identyfikacji w kryminalistyce
Źródło: New Atlas