Reklama
aplikuj.pl

Opracowano nową metodę usuwania radioaktywnych zanieczyszczeń z reaktorów jądrowych

oczyszczanie wody, elektrodializa uderzeniowa, woda w reaktorach, uzdatnianie wody z reaktorów

Naukowcy z MIT wpadli na nowy pomysł usuwania radioaktywnych cząsteczek ze ścieków z reaktorów jądrowych za pośrednictwem elektrodializy uderzeniowej.

Ten proces oczyszczania oddziela produkty odpadowe od układu chłodzącego elektrowni w celu ich utylizacji, zapewniając nawet możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonej wody. Tak się bowiem składa, że „radioaktywne odpady” to nie tylko paliwo jądrowe, czy napromieniowane komponenty, ale też woda, która może zbierać drobne zanieczyszczenia podczas chłodzenia reaktora i zamiany ciepła w energię.

Pytanie polega więc na tym, jak usunąć te zanieczyszczenia w bezpieczny i ekonomiczny sposób bez zakłócania pracy reaktora lub konieczności przeprowadzania kosztownych operacji wymiany wody. Na nie właśnie odpowiedzieli wspomniani naukowcy.

Ci zdecydowali, że świetnie nada się ku temu elektrodializa, która służy obecnie w celu usuwania soli z wody morskiej. Proces ten wykorzystuje falę uderzeniową w rurce z wodą, aby przepchnąć elektrycznie naładowane jony do porowatego materiału. Rezultatem tego jest to, że jeśli zebrane jony składają się z pierwiastka do usunięcia, można je selektywnie odfiltrować z wody chłodzącej.

oczyszczanie wody, elektrodializa uderzeniowa, woda w reaktorach, uzdatnianie wody z reaktorów

Oprócz rutynowych operacji czyszczenia, MIT twierdzi, że technika ta może być stosowana do postępowania z zanieczyszczoną wodą w sytuacjach kryzysowych, takich jak incydent w Fukushimie.

Do tej pory technika została wykorzystana do usunięcia 99,5% radioaktywnego kobaltu i cezu z symulowanych ścieków, które zawierały również kwas borowy i lit. Proces jest ponadto skalowalny, a MIT twierdzi, że można go używać nie tylko do czyszczenia systemów chłodzenia reaktora, ale także do zastosowań na dużą skalę, takich jak usuwanie ołowiu z wody pitnej.