Reklama

Chiny opracowują standardy dla inteligentnych mieszkań

opracowują standardy dla inteligentnych mieszkań

Wstajecie z łóżka, a odpowiednio zaprogramowany wirtualny asystent rozpoczyna zarządzanie całym mieszkaniem. Podczas gdy Wy bierzecie poranny prysznic, ekspres przyjmuje rolę profesjonalnego baristy, wcześniej przygotowane śniadanie powoli wjeżdża na talerz, a w tle rozbrzmiewa specjalnie ułożony plan na dzisiejszy dzień. O nic nie musicie się martwić, bo komputer podłączony do bazy danych dba o wszystko.

Z pewnością kojarzycie taką perspektywę, ale na taką wygodę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jak zawsze czasu nie marnotrawią Chiny, które już teraz opracowują standardy dla inteligentnych mieszkań.

Proces rozpoczęła firma China Light Industry Council, która wyznaczyła szereg wyspecjalizowanych oddziałów do pracy nad tym przedsięwzięciem. Wśród nich znalazła się grupa ekspertów, sojusz stowarzyszeń branżowych, a także organizacje technologiczne, inspekcyjne, testujące i certyfikujące. Priorytetem w opracowywaniu szeregu norm zostało m.in. ustalenie sposobu komunikacji pomiędzy urządzeniami oraz stworzenie systemu przechowywania danych w chmurze. Ten oczywiście musi być w pełni odporny na jakiekolwiek formy ataków.

Akcja ma już na swoim koncie pewne osiągnięcie. Do tej pory ustalono, że wykorzystanie Wi-Fi nie wchodzi w grę, ale całkiem świeża technologia sieciowa Narrowband IoT będzie wręcz idealna. Jest to sposób komunikacji na zasadzie fal radiowych przeznaczony dla urządzeń wymagających małych ilości danych, która jest stosunkowo tania w implementacji, obejmuje spory obszar swoim zasięgiem oraz posiada niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Szacuje się, że do 2022 roku rynek inteligentnych mieszkań w Chinach wyniesie około 15 bilionów dolarów. Ze względu na to decyzja firmy China Light Industry Council jest jak najbardziej uzasadniona, ponieważ w przyszłości będzie odgrywać na rynku niemałą rolę, o ile nadal będzie pełnić funkcję firmy odpowiedzialnej za ustalanie standardów i norm w tej dziedzinie.

Źródło: digitimes.com