Jeśli zawodowo zajmujecie się rozpoznawaniem ptaków na podstawie zdjęć, to wiedzcie, że na świecie istnieje już lepsza w tym zadaniu sztuczna inteligencja.
Technologia pochodzi od zespołu z Duke University, który wykorzystał ponad 11000 zdjęć 200 gatunków ptaków, aby nauczyć system ich rozróżniania. SI dokonuje tego na podstawie określonych wzorów, które pasują do danego gatunku ptaka i na podstawie tylko jednego zdjęcia. Jego skuteczność sięga 84%, ale jak w przypadku każdego systemu, poprawienie tej liczby jest kwestią nowego zbioru danych i czasu.
Zasadniczo technologia jest podobna do oprogramowania do rozpoznawania twarzy, które zapamiętuje twarze w serwisach społecznościowych, aby sugerować tagi lub identyfikować osoby na wideo z nadzoru. Takie coś funkcjonuje już np. na Facebooku, o ile nie wyłączymy stosownej funkcji. Jednak w przeciwieństwie do nich, technologia z Duke ma być przejrzysta w sposobie, w jaki maszyna uczy się rozpoznawalnych funkcji.
Finalnie ten eksperyment ma za zadanie zrewolucjonizować badania medyczne i umożliwić dokładniejszą identyfikację i klasyfikację odchyleń, czy chorób pokroju guzów.