WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Ornitolodzy strzeżcie się! Sztuczna inteligencja odwala już część roboty za Was

Jeśli zawodowo zajmujecie się rozpoznawaniem ptaków na podstawie zdjęć, to wiedzcie, że na świecie istnieje już lepsza w tym zadaniu sztuczna inteligencja.

Technologia pochodzi od zespołu z Duke University, który wykorzystał ponad 11000 zdjęć 200 gatunków ptaków, aby nauczyć system ich rozróżniania. SI dokonuje tego na podstawie określonych wzorów, które pasują do danego gatunku ptaka i na podstawie tylko jednego zdjęcia. Jego skuteczność sięga 84%, ale jak w przypadku każdego systemu, poprawienie tej liczby jest kwestią nowego zbioru danych i czasu.

Zasadniczo technologia jest podobna do oprogramowania do rozpoznawania twarzy, które zapamiętuje twarze w serwisach społecznościowych, aby sugerować tagi lub identyfikować osoby na wideo z nadzoru. Takie coś funkcjonuje już np. na Facebooku, o ile nie wyłączymy stosownej funkcji. Jednak w przeciwieństwie do nich, technologia z Duke ma być przejrzysta w sposobie, w jaki maszyna uczy się rozpoznawalnych funkcji.

Finalnie ten eksperyment ma za zadanie zrewolucjonizować badania medyczne i umożliwić dokładniejszą identyfikację i klasyfikację odchyleń, czy chorób pokroju guzów.

ŹRÓDŁO: Digital Trends