Reklama
aplikuj.pl

Oszustwo na OLX – przestępcy korzystają z WhatsAppa

regulamin olx

CERT poinformował o kolejnym sposobie cyberprzestępców na wyłudzanie naszych danych. Oszustwo na OLX dokonywane jest za pośrednictwem komunikatora WhatsApp i może kosztować wiele.

Uważajcie na kolejne oszustwo na OLX

To nie pierwszy raz, gdy cyberprzestępcy wykorzystują WhatsAppa do oszukiwania ludzi na OLX. I tym razem ofiarami są głównie osoby sprzedające, które są nakłaniane do podawania danych kart płatniczych. Jak to dokładnie działa? CERT Polska udostępnił zrzuty ekranu z takiej rozmowy.

Czytaj też: NZXT prezentuje limitowaną obudowę CRFT 07 H510i Mass Effect
Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa – firma Pfizer ogłosiła sukces
Czytaj też: Wyciekł prototyp Microsoft Surface Pro 8

Oszuści komunikują się za pośrednictwem WhatsAppa. Najpierw rozmowa przebiega normalnie, jednak potem fałszywy kupujący wysyła sprzedawcy link, który przekierowuje go na witrynę udającą tę OLX. Ma to być element finalizacji transakcji. Sprzedawca jest namawiany o podanie danych z karty płatniczej, na którą mają niby zostać przelane środki ze sprzedaży. To oczywiście oszustwo.

Jak czytamy w ogłoszeniu CERT:

Ostrzeż znajomych! Sprzedajesz przedmioty przez OLX Polska? Przestępcy mogą wyłudzić dane Twojej karty płatniczej! Wystarczy, że wpiszesz dane do fałszywego panelu OLX, do którego link Ci wyślą przez WhatsApp.
Obserwujemy nową kampanię, w której przestępcy kontaktują się przez WhatsApp z osobami wystawiającymi na sprzedaż przedmioty na portalu OLX. Po umówieniu transakcji przesyłają link do strony podszywającej się pod ten portal w celu finalizacji transakcji i otrzymania pieniędzy. Jeżeli wpiszesz tam wszystkie wymagane dane padniesz ich ofiarą, dlatego zawsze zachowuj czujność i nie ufaj wysyłanym Ci linkom. Więcej porad bezpieczeństwa na portalu OLX możesz znaleźć tutaj: https://www.olx.pl/bezpieczenstwo/

Na screenach możecie zobaczyć przebieg takiej rozmowy. Pamiętajcie więc, by nie klikać w udostępniane przez nieznajomych linki, a jeśli już się tak zdarzy, to dokładnie je sprawdzać przed podawaniem jakichkolwiek danych.