Reklama
aplikuj.pl

Oto aerożel wykonany z plastikowych butelek

Plastikowe butelki są jednym z najczęstszych rodzajów odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych. Oczywistym jest, że im więcej sposobów na ich recykling, tym lepiej. Mając to na uwadze, naukowcy z National University of Singapore (NUS) opracowali niedrogą metodę przekształcania takich butelek w bardzo przydatne aerożele.

Zespół z NUS rozpoczął od butelek wykonanych z powszechnie stosowanego politereftalanu etylenu (PET). Przekształcono w włókna, które następnie pokryto krzemionką. Od tej pory proces produkcyjny stał się dość skomplikowany, choć polegał głównie na obróbce chemicznej włókien, które pęczniały a następnie wysychały. Tak powstały lekki, porowaty, elastyczny i trwały aerożel jest pierwszym na świecie materiałem wykonanym z PET.

Pokryty związkami z grupy metylowej, aerożel może absorbować rozlany olej do siedmiu razy skuteczniej niż inne dostępne na rynku materiały. Może być również stosowany jako izolacja cieplna lub akustyczna w budynkach. Innym zastosowaniem byłby filtr, który wychwytuje cząsteczki kurzu i dwutlenek węgla w maskach do filtrowania. Naukowcy myślą również o modyfikacjach, które umożliwiłyby wychwytywanie toksycznych gazów, takich jak tlenek węgla.

Być może jednak najlepszym zastosowaniem tej substancji będzie izolacja ochronna w płaszczach strażackich.  Powlekany materiał był w stanie wytrzymać temperatury do 620 ºC. Według NUS jest to siedmiokrotnie więcej niż w przypadku konwencjonalnych materiałów izolacyjnych.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NUS]

Czytaj też: Dzięki nowej technice druku 3D aerożel z grafenu będzie jeszcze wydajniejszy