Reklama
aplikuj.pl

Oto niemal największy krokodyl w historii

Gunggamarandu maunala to prehistoryczny krokodyl, który zyskał miano największego z dotychczas odkrytych na terenie Australii. Należący do rodzaju Tomistoma gatunek jest pierwszym znalezionym w tym kraju.

Co ciekawe, współcześnie na tej gigantycznej wyspie można spotkać jedynie dwa gatunki krokodyli: australijskiego oraz różańcowego. Ten drugi nosi miano największego gada na całym świecie – wśród tych, które nadal żyją, rzecz jasna. Jednocześnie należy podkreślić, że łącznie na terenie Australii w ciągu ostatnich milionów lat żyło co najmniej 21 gatunków krokodyli. Większość z nich przynależało do rodzaju Mekosuchinae.

Czytaj też: Diabły tasmańskie ponownie w Australii. Zniknęły na 3000 lat

Jej przedstawiciele byli bardzo zróżnicowani pod względem gabarytów, dlatego jedni osiągali maksymalnie dwa metry długości, podczas gdy inni – ponad pięć. Dzieliły ich również inne cechy, takie jak chociażby tryb życia i sposób zdobywania pożywienia. Znaczącą rolę w wyginięciu tych zwierząt mieli ludzie, kiedy rozpoczęła się ekspansja naszego gatunku w obrębie wysp Pacyfiku. Naukowcy zastanawiali się jednak, czy to możliwe, aby Australia była na tyle ograniczona pod względem gatunków krokodyli zamieszkujących ją przez ostatnich 66 milionów lat?

Gunggamarandu maunala to największy krokodyl Australii i jedyny przedstawiciel rodzaju Tomistoma

Brali w tym względzie pod uwagę fakt, że inne obszary naszej planety, takie jak Ameryka Północna i Południowa oraz Azja, są zamieszkiwane między innymi przez krokodyle, aligatory i kajmany. Australia może się więc wydać znacznie „uboższa”. Na szczęście na ratunek tamtejszej bioróżnorodności przybyli paleontolodzy, którzy natrafili na szczątki Gunggamarandu maunala. W ten sposób Australia oficjalnie dołączyła do grona obszarów zamieszkiwanych w pewnym momencie w historii przez przedstawicieli rodzaju Tomistoma.

Czytaj też: Wiemy, dlaczego krokodyle nie zmieniły się przez 200 milionów lat

Co ciekawe, jeden z nich, zwany krokodylem gawialowym, nadal zamieszkuje naszą planetę. Można go spotkać w obrębie Półwyspu Malajskiego, a zaobserwowane osobniki cechują się posiadaniem długich, smukłych pysków. W przypadku wymarłego już, opisywanego dzisiaj gatunku, trudno jak na razie podać informacje związane z jego budową. Zaskakujące wydaje się jednak to, że – choć Gunggamarandu maunala zamieszkiwał Australię od 2 do 5 milionów lat temu – to jego budowa w największym stopniu przypomina gatunki występujące w Europie około 50 mln lat temu.