Reklama

Oto elastyczny aparat, który pozwoli wykonać niesamowite zdjęcia

Badacze związani z uniwersytetem Columbia opracowali elastyczne soczewki, zdolne do znacznego wygięcia. Takie rozwiązanie może pozwolić na wykonywanie fotografii w zupełnie wyjątkowy sposób.

Jednym z celów przyświecających autorom projektu był fakt, iż obecne aparaty, choć zaawansowane, ograniczają się do robienia ujęć tylko z jednego punktu w przestrzeni. Gdyby jednak zagiąć aparat, obraz wyglądałby zupełnie inaczej, nie tracąc przy tym na jakości. Do tej pory takie próby kończyły się uzyskaniem martwych pikseli. Jak widać na poniższym materiale, naukowcy dokonali pewnego postępu.

Kluczem są tutaj rzekomo specjalne soczewki, a w zasadzie materiał, z którego zostały wykonane.  W prototypowej wersji wykorzystano silikon. Mimo zmiany perspektywy, obraz zachowuje wysoką jakość, bowiem długość ogniskowej zmienia się wraz ze zmianą krzywizny aparatu.

Wynalazek znajduje się w fazie testów, a jego twórcy przekonują, że w przyszłości może on okazać się niezwykle przydatny. Mówi się nawet o zdolności do zagięcia aparatu o 360 stopni. Prototyp ma zostać zaprezentowany na konferencji naukowej na uniwersytecie Northwestern już w przyszłym miesiącu.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]