WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Oto graffiti z okresu epoki lodowcowej

Archeolodzy podejrzewali, że dwie jaskinie Grottes d’Agneux i znajdujące się we wschodniej Francji mogą zawierać obrazy wyprodukowane tysiące lat temu przez ludzi. Naukowcy mieli  podejrzenia, że rysunki istnieją. Problem w tym, iż ściany jaskini były pokryte warstwami nowszych graffiti (powstałych od XVI do XIX w.)

Naukowcy z Hiszpanii wykorzystali technologię skanowania, aby przyjrzeć się warstwom graffiti. W ten sposób odtworzyli prehistoryczne obrazy konia oraz jelenia ukryte pod nowszymi malowidłami. Jako że jaskinie są otoczone bardzo malowniczymi krajobrazami, wiele osób odwiedziło tę lokalizację, pozostawiając po sobie liczne ślady. To z kolei doprowadziło do degradacji tego miejsca.

Przez 150 lat archeolodzy badali południowy region Burgundii i odkryli liczne pozostałości kultury paleolitu. Ponieważ w tej części Francji jest tak wiele miejsc z tego okresu, badacze od dawna myśleli, że w okręgu Saône-et-Loire musi istnieć sztuka jaskiniowa.

Po przeskanowaniu ścian naukowcy odkryli dzieło sztuki i zrekonstruowali je za pomocą oprogramowania do przetwarzania obrazu. Następnie wykorzystali datowanie węgla-14 z węgla drzewnego w jaskini oraz w rysunkach, aby poznać ich wiek. Izotop węgla, rozkłada się z czasem. Badając, ile izotopu w jaskini uległo rozkładowi, naukowcy mogą obliczyć, ile lat ma dany obiekt. W tym przypadku okazało się, że rysunki mają ok. 12 000 lat.

[Źródło: livescience.com; grafika: University of Tübingen]

Czytaj też: Oto najstarszy znaleziony rysunek wykonany przez człowieka