Reklama
aplikuj.pl

Oto inteligentna struktura z dronów, które zapewniają ludziom cień

Naukowcy z Uniwersytetu w Stuttgarcie stworzyli autonomiczną czaszę złożoną z dronów. Urządzenia przesuwają się po niebie zgodnie ze zmianą położenia Słońca. W ten sposób zapewniają ludziom przebywającym w parku jak najefektywniejszą ochronę przed promieniami słonecznymi.

Drony posiadają niezwykle szeroki wachlarz zastosowań, a kolejne zdają się pojawiać niczym grzyby po deszczu. Poza dobrze znanymi sposobami użycia, jak np. kręcenie materiałów filmowych czy dostarczanie przesyłek, istnieją też bardziej ekstrawaganckie pomysły. Jednym z nich jest z pewnością projekt niemieckich badaczy. Stworzyli oni bowiem formę inteligentnej architektury.

Projekt został nazwany Cyber Physical Macro Materials i zakłada wykorzystanie dronów do stałego modyfikowania miejskiej architektury. System składa się z samonośnej konstrukcji pokrytej panelami. Są one wyposażone w szereg czujników, które pozwalają na komunikację z latającymi maszynami. Te z kolei działają w sposób autonomiczny i w razie potrzeby chwytają panele i przenoszą w dogodne miejsce. Ich lokalizacja jest ustalana przez algorytm, który umiejscawia je tam, gdzie ilość promieni słonecznych jest największa. Chodzi o zapewnienie cienia osobom znajdującym się pod panelami.

Na obecną chwilę projekt nie funkcjonuje w pełni. Przede wszystkim prawo nie zezwala na swobodne działanie dronów w przestrzeni publicznej. Poza tym rozwiązanie, choć efektowne, z pewnością nie jest najbardziej praktyczne ani tanie w realizacji. Gdy uda się dopracować pomysł, może on stanowić podstawę budowy miast przyszłości. Architektura wykorzystująca zdobycze technologii takie jak drony może być za parę lat na porządku dziennym.

[Źródło: newatlas.com; grafika: University of Stuttgart]