Reklama
aplikuj.pl

Oto kwiat, dzięki któremu może się udać zastąpić paliwo do silników

Popularna roślina ogrodowa zawiera kwasy tłuszczowe, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji smarów oraz benzyny do silników o zapłonie iskrowym.

Chodzi o fioletową rzeżuchę należącą do rodziny Brassica. Posiada ona kilku innych, znacznie bardziej znanych przedstawicieli, m.in. gorczycę,  kapustę czy brokuły. W istocie fioletowa rzeżucha jest dość podobna do rzepaku, z którego otrzymuje się olej. Nigdy jednak nie używano jej w tym celu, dlatego badacze przeoczyli jej nadzwyczajne właściwości.

Opisywana roślina jest jadalna, ale przy tym na tyle mało popularna, że nigdy nie była powszechnie wykorzystywana w przemyśle. Po bliższych oględzinach naukowcy natrafili na związki, których nigdy wcześniej nie opisano. Mowa o łańcuchach hydroksylowych obecnych w fioletowej rzeżusze. Zawierają one 24 atomy węgla, a nie 16 lub 18 tak jak w przypadku innych łańcuchów.

Po wykryciu kwasów tłuszczowych rozpoczęto dalsze badania na Uniwersytecie Północnego Teksasu. To tam znaleziono pierwsze zastosowanie dla substancji pozyskiwanej z fioletowej rzeżuchy. Zdaniem naukowców nadałaby się ona jako smar. Olej w takiej formie ma wydajność zbliżoną do oleju rycynowego, jednak znacznie lepiej zachowuje się w wysokich temperaturach. W takiej sytuacji płyn otrzymywany z rzeżuchy mógłby zastąpić syntetyczne wersje stosowane jako smar silnikowy oraz być alternatywą dla ropy naftowej.

Fioletowa rzeżucha nie wymaga szczególnych warunków klimatycznych, dlatego mogłaby być hodowana w różnych miejscach na świecie. Obecnie produkcja nie byłaby też wydajna, jednak przy odpowiedniej selekcji roślin za kilka lat ich hodowla stałaby się bardziej opłacalna. Otrzymywany z nich olej mógłby stanowić częściowe rozwiązanie problemu związanego z kurczącymi się zasobami paliw kopalnych na Ziemi.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: Masaki Ikeda]