Kiedy materiały organiczne wielokrotnie zmieniają swój kształt, zazwyczaj czynią to poprzez łamanie. Tak więc materiał, który może zmienić swój kształt i pozostać w całości, ma wiele potencjalnych zalet i zastosowań. Co ciekawe, fizycy przypadkowo odkryli jedną z takich substancji.
Theo Rasing zwykle nazywa go „molekularną maszyną do pinballa”. Organiczny materiał krystaliczny, znany jako 4-DBpFO, udowodnił swoje zdolności do zmiany kształtu, kiedy naukowcy rzucili szklanym koralikiem z dużą prędkością. 4-DBpFO dostarczył siłę 10 000 razy większą niż jego waga własna.
Czytaj też: Ten metamateriał pozwala manipulować światłem z nanoskalową dokładnością
Według naukowców, kryształy 4-DBpF0 mają unikalne właściwości, takie jak zdolność do znacznej zmiany kształtu przy niewielkich wahaniach temperatury (około 180 stopni Celsjusza) bez pęknięć. Oznacza to, że materiał ten może być stosowany jako pompa płynów w tzw. laboratoriach czipowych (LOC). Jest to często spotykane w urządzeniach medycznych, które pozwalają cukrzycy mierzyć poziom cukru we krwi, a nawet nanopigułki, które mogą mierzyć temperaturę ciała od wewnątrz.
Wiele LOC nadal znajduje się na etapie testowania. Problem z obecnymi kryształami organicznymi polega na tym, że takie zmiany kształtu spowodowane np. temperaturą szybko niszczą materiał. 4-DBpFO miałby to zmienić.
[Źródło: popularmechanics.com; grafika: RADBOUD UNIVERSITY]
Czytaj też: Zaobserwowano jak oddziaływania akustyczne zmieniają materiały na poziomie atomowym