Obraz tajemniczej, dzikiej bestii podobnej do krowy, odkrytej w jaskini Borneo jest najstarszym stworzonym przez człowieka rysunkiem zwierzęcia. Znalezisko pochodzi sprzed ok. 40 tysięcy lat. Odkrycie to sugeruje, że sztuka jaskiniowa, jedna z najważniejszych innowacji w kulturze ludzkiej, nie zaczęła się w Europie. Do tej pory sądziło tak naukowców. Wygląda jednak na to, że miało to miejsce w Azji południowo-wschodniej podczas ostatniej epoki lodowcowej.
Starożytne dzieła sztuki pokrywają ściany jaskiń wapiennych w górach prowincji Kalimantan w Indonezji na wyspie Borneo. Naukowcy wiedzą o tych stworzonych przez człowieka rysunkach od 1994 r. Dopiero teraz zorientowali się, kiedy powstały ilustracje.
Tajemnicze zwierzę, które najprawdopodobniej jest gatunkiem dzikiego bydła, liczy co najmniej 40 000 lat. Wcześniej najstarszym znanym obrazem zwierzęcym była około 35 400-letnia babirusa, czyli istota podobna do sarny. Rysunki powstawały w tej jaskini w trzech głównych okresach. Pierwszy trwał od ok. 52 000 do 40 000 lat temu. Uwieczniano wtedy głównie bydło, jednak ok. 20 000 lat temu nastąpiła zmiana. Artyści zaczęli skupiać się na świecie ludzi. Ostatnia faza sztuki jaskiniowej nastąpiła ok. 4000 lat temu i charakteryzowała się wykorzystaniem ciemnych pigmentów.
Znaleziska potwierdza teorię dotyczącą wyjścia Homo sapiens z Afryki, do którego doszło ok. 60-70 tysięcy lat temu. Stamtąd nasi przodkowie rozprzestrzenili się po Eurazji, by potem rozwinąć chęć tworzenia sztuki. Co ciekawe, najstarsze znalezisko tego typu, do którego doszło w Afryce, pochodzi sprzed ok. 30 000 lat.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Amerykańskie wojsko wykorzysta drony do mapowania jaskiń