WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowy zamiennik benzyny – paliwo wytwarzane z cukrów roślinnych

Jednym z największych źródeł zanieczyszczeń na świecie są spaliny samochodowe, niestety te silniki wciąż dominują we współczesnych autach. Koncerny próbują uporać się z problemem przy pomocy silników elektrycznych, szuka się też stale innych alternatyw. Jedną z nich ma być nowy rodzaj paliwa, oparty o cukry roślinne.

Współpracującej z Audi, francuskiej firmie Global Bioenergies udało się wyprodukować pierwsze, niewielkie ilości nowej, przyjaznej środowisku benzyny, która nie zawiera w sobie ani grama ropy naftowej. Nazwano ją „e-benzin” i jest tworzona poprzez zamianę glukozy czerpanej z kukurydzy na izobutan. Następnie, dzięki procesom kondycjonowania oraz oczyszczania, gaz ten można zachować w formie ciekłej przy pomocy odpowiednio wysokiego ciśnienia. Kilka próbek tego wynalazku wysłano już do Niemiec, gdzie zostaną zamienione na izoktanowe paliwo, które może zostać użyte jako normalna stu-oktanowa benzyna. Samo paliwo może posłużyć jako dodatek do zwykłej ropy naftowej, by poprawić jej efektywność, ale równie dobrze może też samodzielnie zasilać pojazd. Co najważniejsze, z racji, że nie posiada w sobie benzenu czy siarki, przez jego spalaniu nie wydzielają się szkodliwe substancje.

Naukowcy nie spoczęli jednak na laurach i cały czas zamierzają rozwijać swoje odkrycie. Pierwszym krokiem będzie próba wyprodukowania większej ilości tego paliwa. Global Bioenergies chce również pominąć jakiekolwiek użycie biomasy i zastąpić ją wodorem, wodą, światłem słonecznym oraz dwutlenkiem węgla.

To kolejna rewolucja w motoryzacji, którą chce rozpocząć Audi. Firma ta już wcześniej chwaliła się swoim e-dieslem, teraz przyszła pora na e-benzynę. Jest to dowód na to, że firma odchodzi od paliw bazujących na ropie. To świetna wiadomość dla nas i przede wszystkim dla środowiska.

[źródło i zdjęcie: sciencealert.com]