WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Oto pierwszy nadający się do sprzedaży rower wykonany z Super Magnezu

Podczas targów North American Handmade Bicycle Show firma Weis zaprezentowała owoc współpracy z Allite, czym okazał się wyjątkowy, bo pierwszy nadający się do sprzedaży rower wykonany z Super Magnezu. Miano takiego dzieła może być jednak mylne, bo model Weis Hammer Track jest na ten moment jedynie prototypem. 

W nim najważniejszy jest oczywiście materiał używany do wyprodukowania ramy, który opracowała firma Allite. Super Magnesium, czyli po prostu Super Magnes jest stopem o wysokiej wytrzymałości, który jest podobno o 33% lżejszy od aluminium, o 50% lżejszy od tytanu, o 75% lżejszy od stali, a jednocześnie nie tak drogi jak włókno węglowe. Mówi się również, że oferuje 20-krotnie większą amortyzację drgań w porównaniu do aluminium, mając przy tym niski ślad węglowy i będąc w stu procentach przetwarzalny.

Model Weis Hammer Track to tak naprawdę przeróbka istniejącego roweru Weisa, w którym to producent zastosował po prostu Super Magnes. Otwiera to jednak przed firmą możliwość współpracy z Allite w przyszłości i wyprodukowaniu produkcyjnych już projektów. Współzałożyciel firmy Weis, Rober Bezrutczyk powiedział, że:

 Spawanie tego jest nieco trudniejsze niż spawanie aluminium, ponieważ musisz używać używa się zastrzeżonego filamentu w postaci metalu magnezowego. To jednak tylko kwestia zrozumienia, ile ciepła potrzebuje i jak szybko należy go spawać, aby uzyskać czyste spawy.

Sam rower został przetestowany w fabryce Allite, a jego rama wytrzymała ponad 100000 cykli naprężeniowych bez żadnych awarii. Ta waży zaledwie 1100 gramów, choć w przyszłych modelach, w których zastosowano rury o różnej grubości, powinna być mniejsza – prototyp wykorzystuje rurki o prostym przekroju.

Czytaj też: Rower górski SCW 1 z nowatorskim podejściem do wygody

Źródło: New Atlas