WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Oto system ICT Hyundaia, który przewiduje zmiany biegów

Hyundai wyjawił właśnie swoją najnowszą nowinkę technologiczną, a więc Connected Shift System Information and Communication Technology (ICT), który sprawia, że „auto samo zmienia biegi”.

Oczywiście jest to małe nadużycie, bo nowa technologia układu zmiany biegów umożliwia samochodowi automatyczne przełączenie się na optymalny bieg po wykryciu oraz interpretacji warunków i ruchu ulicznego na drodze. Czerpie je z kolei z systemu nawigacyjnego, kamer na samochodzie, radaru oraz precyzyjnej mapie drogi.

Warto zaznaczyć, że ICT Connect Shift jest poniekąd powiązany z obecnie stosowaną technologią w Hyundaiach oraz Kiach, czyli Smart Drive Mode. Ta dostosowuje zmiany biegów zależnie od preferencji kierowcy, ale nowy system wnosi to jeszcze wyżej i zmienia je z myślą o przyszłości.

Nawigacja 3D śledzi zbliżające się wzniesienia, nachylenie, krzywiznę i różnorodne zdarzenia na drodze, a także aktualne warunki drogowe. Z kolei radar wykrywa prędkość i odległość od pojazdów, a kamery dostarczają informacji o pasie ruchu.

Hyundai, ICT Connect Shift System, ICT Connect Shift, system Hyundaia

Biorąc pod uwagę wszystkie te dane, samochód przewiduje się i włącza optymalne scenariusze zmiany biegów, które mają poprawić efektywność paliwową i zwrotność. Według firmy dodatkowo zmniejszają liczbę zmian biegów na krętych drogach o 43% i obniżają wymóg hamowania o 11%.

Nie wiemy, do których modeli Hyundaia oraz Kii trafi system ICT Connect Shift, ale mamy pewność, że będzie to w „przyszłych modelach” obu marek.