Nowojorska firma architektoniczna Yuji Yamazaki Architecture (YYA) może się teraz pochwalić projektem prywatnej wyspy Kudadoo Maldives, która została niedawno otwarta w atolu Lhaviani na Malediwach. Ten ekskluzywny ośrodek wypoczynkowy zdecydowanie wyróżnia się jednym – imponującym dachem fotowoltaicznym. Firma chciała bowiem zintegrować panele słoneczne z ogólnym projektem wyspy, mając nadzieję na pokazanie tego, co jest naprawdę możliwe w tak zwanej „zrównoważonej turystyce”.

Jak twierdzi sama firma:

Tradycyjnie panele słoneczne są ukryte w dyskretnych miejscach na Malediwach, ale w Kudadoo dach fotowoltaiczny jest zdecydowanie widoczny i staje się ikoną tego miejsca. Koncepcja słoneczna powinna być tak bardzo pouczająca i przekonująca, jak produktywna. W skrócie, zwiedzający mogą ocenić wielkość dachu słonecznego, aby następnie zrozumieć stosunek skali do obsługiwanego przez [dostarczaną przez niego energię] do ośrodka. Budynek wykorzystuje geometrię, która nie tylko maksymalizuje wytwarzanie energii elektrycznej pod kątem, ale także minimalizuje zużycie energii elektrycznej, umożliwiając przepuszczanie światła słonecznego przez szczeliny między panelami, minimalizując użycie sztucznego światła w ciągu dnia.

Po takim wstępie jakoś tak łatwiej uwierzyć w to, że wszystkie panele słoneczne mogą pochwalić się łączną mocą szczytową rzędu 320 kW. Pozwala to na zasilenie trzy-hektarowych wyspiarskie ośrodków bez potrzeby czerpania energii z innych źródeł. Stąd też przewidywania, według których początkowy koszt instalacji kompletnego układu słonecznego pokryje się w ciągu zaledwie pięciu lat. Sama konstrukcja wyspy jest zbudowana głównie z ekologicznych materiałów, takich jak drewno z lasów o zrównoważonej certyfikacji w Kanadzie, Nowej Zelandii i Indonezji. Tamtejsze pomieszczenia mogą się też pochwalić szeregiem cech „domu pasywnego”, przez co mamy rozumieć naturalny przepływ powietrza i odpowiednią ilość światła naturalnego w ciągu dnia.

Na wyspie Kudadoo Maldives znalazły się rezydencje z dwoma lub jedną sypialnią, ogromne prywatne wille, a nawet tarasy z systemem ograniczonego nasłonecznienia w ciągu dnia. Publiczny jest z kolei basen, odkryty taras, restauracja, bar, a nawet piwniczka z winami. Z kolei dostępne aktywności obejmują nurkowanie, żeglarstwo, wędkarstwo, wycieczki i szereg sportów wodnych. Stąd też cena 4000$ za jedną noc dla dwóch osób, do której trzeba jeszcze doliczyć podatek.

Czytaj też: Jacht Silent 55 może przepłynąć dziennie do 100 mil dzięki energii słonecznej

Źródło: New Atlas

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!