Reklama
aplikuj.pl

Ozdrowieńcy będą szczepieni tylko jedną dawką? Intrygujący pomysł Francuzów

koronawirus

Francuzi, którzy przeszli już COVID-19, będą otrzymywali tylko jedną dawkę szczepionki na koronawirusa. Takie są zalecenia lokalnych władz.

Przedstawiciele departamentu zdrowia dodali, że środek powinien być podawany co najmniej trzy miesiące po zakażeniu SARS-CoV-2, choć najlepiej byłoby, gdyby odstęp wyniósł aż sześć miesięcy.

Czytaj też: Kolejna szczepionka na koronawirusa wejdzie do UE? Trwają badania nad CureVac
Czytaj też: Jak limfocyty T chronią nas przed COVID-19?
Czytaj też: Jak rozumieć skuteczność szczepionek na koronawirusa?

Francuskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że jak do tej pory około 2,2 mln mieszkańców Francji zostało zaszczepionych jedną dawką środka, natomiast ok. 600 tysięcy osób doświadczyło już dwóch zastrzyków. Wszystkie dopuszczone przez organy UE szczepionki opierają się na dwuetapowych szczepieniach, co znacząco opóźnia cały proces.

Ozdrowieńcy we Francji będą otrzymywali jedną dawkę szczepionki na koronawirusa

Jeśli skuteczność szczepionek okaże się porównywalna w przypadku ozdrowieńców z podaną jedną dawką i pozostałej części społeczeństwa z dwiema, to byłaby to świetna wiadomość. Przypominamy, iż za jakiś czas do użytku powinien zostać dopuszczony środek od Johnson&Johnson, który wykorzystuje pojedynczą dawkę do zapewnienia zadowalającej ochrony przed COVID-19.