WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Palenie w czasie ciąży podwaja ryzyko nagłej niespodziewanej śmierci niemowląt

Nowe badania na temat palenia w ciąży zostały przeprowadzone przez naukowców z Seattle Children’s Research Institute i Microsoft. Wyniki pokazują, jak bardzo jest to niebezpieczne dla niemowląt.

Palenie nawet jednego papierosa dziennie podczas ciąży podwaja ryzyko z powodu nagłej niespodziewanej śmierci niemowląt (SUID). Dla kobiet palących od 1 do 20 papierosów dziennie szanse na SUID wzrastały o 0,07 z każdym zapalonym papierosem.

Dzięki tym badaniom lekarze mogą lepiej uświadamiać kobiety w ciąży o ryzyku związanym z paleniem. Mogą oni opierać się o twarde dane i jasno pokazywać, że śmierć dziecka nie jest warta palenia papierosów.

Czytaj też: Te narzędzia do tatuażu mają ponad 2700 lat

Dane te zostały opracowane na podstawie zbadania około 3700 zgonów z powodu SUID w USA. Okazuje się, że 800 z nich spowodowanych jest paleniem i można było im zapobiec. Naukowcy wykorzystali też techniki modelowania do analizy nawyków palenia matek dla wszystkich urodzeń od 2007 do 2011 roku.

Okazuje się, że zmniejszenie palenia papierosów tylko w trzecim trymestrze zmniejsza ilość SUID o 12%. Całkowite rzucenie do tego czasu zmniejsza o 23%. Naukowcy mają nadzieję, że te dane przemówią do matek i przestaną one palić w czasie ciąży. Dzięki temu urodzonych zostanie więcej zdrowych dzieci i każdy będzie szczęśliwszy. Ciekawe, czy takie twarde dane rzeczywiści są w stanie przemówić do nałogowych palaczy.

Czytaj też: To robotyczne ramię niezwykle precyzyjnie operuje przedmiotami

Źródło: Medicalxpress