Reklama

Ile pamięci RAM potrzebujesz w 2018 roku?

Odpowiedzi na to pytanie udziela kanał Linus Tech Tips

Optymalna pojemność pamięci RAM jest zdecydowanie jedną z najczęściej poruszanych kwestii podczas modernizacji, lub kupna nowego komputera. Wprawdzie w ostatnich czasach cena modułów DDR4 praktycznie się podwoiła, ale nie zmienia to faktu, że ruch PC Master Race nadal trwa, a jego zwolennicy nie uznają żadnych kompromisów w sprawie wydajności. Okazało się jednak, że ci nie muszą wydawać majątku na pamięć operacyjną, bo tej wcale tak dużo nie potrzebujemy.

Tym razem odpowiedź na pytanie pokroju ”Ile pamięci RAM potrzebuje w 2018 roku?” odpowiedział kanał Linus Tech Tips. W swojej procedurze testowej sprawdził wydajność systemu działającego na 4 GB, 8 GB, 16 GB i 32 GB pamięci operacyjnej. Wychodzi na to, że skromne 4 GB nie są już wystarczające nawet do przeglądania Internetu za pomocą przeglądarki Chrome. Jednak w grach… no cóż, okazuje się, że te nie są aż tak wymagające, a ich zalecane wymagania są w ogromnym stopniu zawyżone.

Pod lupę wzięto Rise of The Tomb Raider, Deus Ex: Rozłam Ludzkości oraz For Honor i wyszło na to, że tylko podczas prowadzania naszej ulubionej archeolog ku przygodzie 4 GB RAMu były najzwyczajniej niewystarczające i powodowały wyraźne spadki klatek poniżej 10 FPS. Naturalnie dochodziło również do przepełnienia domyślne ustawionego pliku stronicowania, co skutkowało zawieszaniem się aplikacji. Deus Ex obrywał również, ale nieco mniej spektakularnie, ponieważ straty klatek na sekundę oscylowały w granicy 20. Jeśli zaś idzie o For Honor, to w jego przypadku nie odnotowano znaczącej różnicy. Podobnie jak w porównaniu płynności rozgrywki pomiędzy 8 i 16 GB RAM — tam ilość FPSów była praktycznie identyczna i mam wrażenie, że wynikała po prostu z błędu pomiarowego.

Wygląda więc na to, że 4 GB pamięci operacyjnej będą jak najbardziej wystarczające do niewymagających tytułów, o ile będziemy regularnie zamykać i kontrolować programy w tle. Z kolei 8 GB wydaje się pewną granicą, która pozwoli na zabawę w praktycznie wszystkich tytułach bez żadnego zająknięcia. Sprawa ma się nieco inaczej, kiedy wykorzystujemy komputer jako zwyczajną stację roboczą — wtedy 16 GB wydaje się istnym minimum.

Źródło: youtube.com