WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Czy Panasonic stworzył najlepszy na świecie model pogodowy?

Firma znana głównie z produkcji telewizorów ogłosiła, że jej superkomputer osiągnął najepszy w historii wynik w kategorii modeli pogodowych.

Owa maszyna, wyposażona w 11 tysięcy rdzeni obliczeniowych, została uruchomiona już kilka lat temu. W 2008 roku rozpoczął się jej globalny rozwój, dzięki czemu obecnie Panasonic może stać się czołowym graczem w dziedzinie przewidywania warunków atmosferycznych.

Oczywiście nie wystarczy jedynie prosty komunikat, aby uznać taką firmę za lidera. Potrzeba jeszcze testów, a w nich Panasonic faktycznie wypada dobrze. Japoński koncern uzyskał w pojedynku z konkurencją 926 punktów, podczas gdy inne modele zdobyły odpowiednio 923 oraz 908 punktów. Próby polegały na uzyskaniu jak najlepszej średniej prognoz w oparciu o 30-dniowe przewidywania dotyczące warunków panujących w środkowych warstwach atmosfery.

Kluczowym elementem związanym z sukcesem Panasonic są rzekomo dane zbierane przez samoloty. Sensory TAMDAR analizują informacje takie jak temperatura, wilgotność, czy siła i kierunek wiatru. Dawniej tego typu dane uzyskiwano za pomocą balonów meteorologicznych, które wypuszczano dwa razy dziennie w różnych miejscach świata. Japończycy każdego dnia zbierają… 3500 takich odczytów.

Jak przyznaje przedstawiciel firmy, opracowane rozwiązanie jest warte wiele miliardów dolarów, trzeba tylko znaleźć kogoś, kto będzie chciał je wykorzystać.

[Źródło i grafika: arstechnica.com]