Zaprojektowana przez NASA sonda Parker Solar Probe, której zadaniem ma być badanie Słońca wykonała niesamowite zdjęcie Wenus. Zrobiła to znajdując się w odległości nieco ponad 12 tysięcy kilometrów od tej planety.
Fotografia powstała w lipcu ubiegłego roku, podczas trzeciego z siedmiu przelotów wokół Wenus zaplanowanych na całą misję sondy. Z kolei w minioną sobotę Parker Solar Probe wykonała czwarty przelot.
Instrument WISPR, dzięki któremu powstało zdjęcie, został zaprojektowany do wykonania fotografii korony słonecznej i wewnętrznej heliosfery centralnej gwiazdy Układu Słonecznego w świetle widzialnym. Urządzenie ma także dostarczyć informacji na temat wiatru słonecznego.
Parker Solar Probe wykona siedem przelotów wokół Wenus – 20 lutego odbyła czwarty
I choć Parker Solar Probe skupia się na Słońcu, Wenus odgrywa kluczową rolę w misji, która ma trwać do 2025 roku. Sonda wykorzystuje bowiem grawitację tej planety do zakrzywienia swojej orbity i zmniejszenia energii orbitalnej. Dzięki „pomocy” Wenus statek ten będzie mógł znaleźć się niezwykle blisko naszej gwiazdy.
W pewnym momencie Parker Solar Probe osiągnie prędkość wynoszącą niemal 700 tysięcy kilometrów na godzinę i zbliży się na nieco ponad 6 milionów kilometrów od Słońca. Będzie to 7-krotnie mniejsza odległość niż osiągnięta przez jakikolwiek dotychczasowy statek wystrzelony z Ziemi. Wtedy też sonda będzie musiała zmierzyć się z niezwykle wysokimi temperaturami, osiągającymi ok. 1400 stopni Celsjusza.