Zdjęcie Wenus wykonane przez Parker Solar Probe robi ogromne wrażenie

Zaprojektowana przez NASA sonda Parker Solar Probe, której zadaniem ma być badanie Słońca wykonała niesamowite zdjęcie Wenus. Zrobiła to znajdując się w odległości nieco ponad 12 tysięcy kilometrów od tej planety.

Fotografia powstała w lipcu ubiegłego roku, podczas trzeciego z siedmiu przelotów wokół Wenus zaplanowanych na całą misję sondy. Z kolei w minioną sobotę Parker Solar Probe wykonała czwarty przelot.

Instrument WISPR, dzięki któremu powstało zdjęcie, został zaprojektowany do wykonania fotografii korony słonecznej i wewnętrznej heliosfery centralnej gwiazdy Układu Słonecznego w świetle widzialnym. Urządzenie ma także dostarczyć informacji na temat wiatru słonecznego.

Parker Solar Probe wykona siedem przelotów wokół Wenus – 20 lutego odbyła czwarty

I choć Parker Solar Probe skupia się na Słońcu, Wenus odgrywa kluczową rolę w misji, która ma trwać do 2025 roku. Sonda wykorzystuje bowiem grawitację tej planety do zakrzywienia swojej orbity i zmniejszenia energii orbitalnej. Dzięki “pomocy” Wenus statek ten będzie mógł znaleźć się niezwykle blisko naszej gwiazdy.

W pewnym momencie Parker Solar Probe osiągnie prędkość wynoszącą niemal 700 tysięcy kilometrów na godzinę i zbliży się na nieco ponad 6 milionów kilometrów od Słońca. Będzie to 7-krotnie mniejsza odległość niż osiągnięta przez jakikolwiek dotychczasowy statek wystrzelony z Ziemi. Wtedy też sonda będzie musiała zmierzyć się z niezwykle wysokimi temperaturami, osiągającymi ok. 1400 stopni Celsjusza.