Reklama
aplikuj.pl

Parker Solar Probe zarejestrowała wiatr słoneczny

Wystrzelona w ubiegłym roku sonda słoneczna Parker zakończyła swoją drugą orbitę wokół Słońca. 

Wyniki uzyskane w czasie trwania misji są bardzo pozytywne. Do tej pory sonda zarejestrowała pierwsze zdjęcie z atmosfery Słońca i pobiła rekord dotyczący największego zbliżenia się do centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Zebrane informacje pozwolą naukowcom zrozumieć ekstremalne temperatury Słońca i sposób, w jaki wyrzuca cząstki na zewnątrz. Aby tego dokonać, trzeba zbliżyć się do powierzchni Słońca na niewyobrażalnie mały dystans.

Czytaj też: Są już pierwsze dane z misji Parker Solar Probe

Jednym z instrumentów znajdujących się na pokładzie sondy, jest instrument obrazujący, który może rejestrować obrazy światła widzialnego pochodzącego ze zjawisk takich jak wiatry słoneczne, wstrząsy i wyrzuty masy. Urządzenie składa się z dwóch teleskopów, które współpracują ze sobą w celu rejestrowania obrazów. Dane z teleskopów zebrane w okresie od 6 do 10 listopada 2018 r. zostały zamienione na wideo, które możecie zobaczyć powyżej.

Następnym etapem w funkcjonowaniu sondy będzie obserwacja kolejnej fazy peryhelium, przed wykonaniem przelotu obok Wenus, co powinno nastąpić pod koniec grudnia tego roku. To da naukowcom większe szanse na zebranie nowych danych na temat Słońca, a statek użyje grawitacji planety do kontrolowania toru lotu.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Solar Parker Probe szykuje się na kolejne spotkanie ze Słońcem