Reklama
aplikuj.pl

Tajemnicze pasy na Syberii. NASA analizuje zdjęcia satelitarne

syberia

Naukowcy z NASA opublikowali zdjęcia satelitarne przedstawiające nietypowy, syberyjski krajobraz. Powstały one z wykorzystaniem instrumentu Landsat 8 na przestrzeni kilku lat i ukazują obszary po obu stronach rzeki Marcha.

Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o tajemnicze pasy, które są najbardziej widoczne zimą, kiedy gleba jest pokryta śniegiem. Eksperci nie wiedzą, co stoi za tym zjawiskiem, a proponowane przez nich wyjaśnienia są dość sprzeczne.

Pasy na Syberii mogą być związane z obecnością skał osadowych

Płaskowyż Środkowosyberyjski jest przez około 90% roku pokryty wieczną zmarzliną, a jego topnienie zdarza się bardzo rzadko. Fragmenty, które podlegają naprzemiennemu topnieniu i zamarzaniu, przybierają koliste lub pasiaste wzory. Efekt ten występuje, gdy gleby i skały naturalnie się układają podczas cykli zamarzania i topnienia.

Sęk w tym, że inne tego typu formacje, obserwowane np. archipelagu Svalbard w Norwegii, są znacznie mniejsze niż na Syberii. Jedno z wyjaśnień sugeruje, iż wzory są ściśle powiązane z formacjami skał osadowych. Byłoby to zgodne z obrazami satelitarnymi, które ukazują m.in. zanikanie pasów wraz ze zbliżaniem do rzeki, gdzie osady są bardziej jednolite.