Reklama
aplikuj.pl

Pecetowe Xbox Game Pass osłabione. Gry wylatują z usługi

xbox game pass

Jeśli korzystacie z abonamentu Xbox Game Pass, to wkrótce stracicie dostęp do pięciu gier. Microsoft pozbywa się trzech produkcji na komputery PC oraz dwa konsolowe tytuły.

Rotacyjna baza gier Xbox Game Pass

Xbox Game Pass nie jest usługą, w której wszystkie gry wideo dostępne są na stałe. Pewność możemy mieć tylko co do gier, które są stworzone przez firmy należące do Microsoftu. Zatem jeśli macie w planach przejście The Elder Scrolls V: Skyrim, Gears 5 czy Forzę Horizon 4 to będziecie mieli szansę zrobić, to kiedy chcecie. Nie ma potrzeby śpieszenia się z kończeniem gier, nawet jeśli celujemy w sto procent ukończenia tytułów.

Jeśli jednak zamierzacie ograć takie tytuły jak Worms Rumble, Cities Skylines czy Control to musicie mieć na uwadze to, że w pewnym momencie może pojawić się informacja o ich zniknięciu z usługi. Dobra wiadomość jest taka, że w sytuacji, w której jakaś gra wylatuje z usługi, to jest dostępna w zmniejszonej cenie.

Czytaj też: Remake Dead Space powstaje, bo jedynka jest niegrywalna

Niedawno doszła również trzecia sytuacja, o której za dużo nie wiedzieliśmy. Do Xbox Game Pass dołączyły bowiem gry z abonamentu EA Play. Nie wiedzieliśmy, czy są one na stałe czy też może się zdarzyć tak, że te mniej popularne produkcje zostaną z czasem usunięte z usługi Microsoftu. Teraz sytuacja staje się trochę bardziej klarowna. Dlaczego? Dowiedzieliśmy się bowiem, że z usługi wylatują dwie konsolowe produkcje EA, którymi to są UFC oraz UFC 2. Wychodzi bowiem na to, że nie możemy być pewni gier EA stale dostępnych w abonamencie Xbox Game Pass.

Co opuszcza Xbox Game Pass?

Wkrótce również i kolejne tytuły pecetowe nie będą dostępne w Xbox Game Pass. Co opuści usługę abonamentową Game Pass w najbliższym czasie? Dowiedzieliśmy się, że wkrótce Microsoft pozbędzie się:

  • UFC (Xbox)
  • UFC 2 (Xbox)
  • CrossCode (PC i Xbox)
  • Endless Space 2: Deluxe Edition (PC)
  • Downwell (PC)

Jeśli zatem jesteście w trakcie przechodzenia CrossCode, Endless Space 2: Deluxe Edition czy Downwell na PC za pomocą Xbox Game Pass to musicie się pośpieszyć. Produkcje opuszczą ofertę abonamentową za około dwa tygodnie.

Przecieki na temat systemu działania Xbox Game Pass

Samo działanie Xbox Game Pass od strony finansowej jest owiane tajemnicą. Z przecieków informacyjnych wynika jednak, że Microsoft nawiązując umowę z danym wydawcą ustala, czy twórcy Xboxa płacą z góry daną kwotę za tytuł czy też wypłacają pieniądze w zależności od popularności gry w usłudze. Sytuacja nie zmienia się nawet w momencie, gdy to sam wydawca potrzebuje wsparcia dla swojego tytułu i przychodzi z prośbą o dodanie gry do usługi abonamentowej.

Czytaj też: Zarażeni w Dying Light 2 – którym z nich byś był?

Sama oferta Xbox Game Pass (i mowa tutaj o wersji PC, konsolowej czy przeznaczonej do grania w chmurze) budowana jest do pewnego limitu wyznaczonego przez budżet przeznaczony na tworzenie tej usługi. Dlatego też, gdy do Xbox Game Pass trafiają nowe tytuły, to inne muszą opuścić usługę. Wszystko po to, aby nie przekraczać wartości wyznaczonej sobie przez zespół odpowiedzialny za zawieranie umów na nowe gry trafiające do usługi.

Gra niespodzianka

Jakiś czas temu posiadacze abonamentów Xbox Game Pass otrzymali także dodatkowy tytuł, o którego obecności w usłudze wcześniej nie było mowy. Going Under dostępny jest już na komputerach PC, konsolach Xbox oraz poprzez chmurę.