Reklama
aplikuj.pl

Perseverance uchwycił swój pierwszy wir pyłowy. Zobaczcie materiał z Marsa

Łazik Perseverance na dobre zadomowił się już na Czerwonej Planecie i regularnie przesyła na Ziemię różnego rodzaju materiały. Po pierwszej panoramie Marsa i nagraniu tamtejszych dźwięków tym razem nadeszła pora na wideo ukazujące tzw. wir pyłowy.

Najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że takie zjawisko jest miniaturową wersją huraganu składającego się z pyłu i piasku. Zazwyczaj średnica wiru pyłowego wynosi do 10 metrów, choć oczywiście zdarzają się większe. Można je również spotkać na powierzchni naszej planety.

Czytaj też: Wiemy, gdzie mógł się podziać marsjański ocean
Czytaj też: Dlaczego łazik Perseverance jest oparty na procesorze sprzed kilkudziesięciu lat?

Co ciekawe, o ile łazik Opportunity potrzebował aż 7 marsjańskich lat na uwiecznienie pierwszego wiru pyłowego, tak Perseverance dokonał tego samego po zaledwie 26 solach. Marsjańskie środowisko powinno sprzyjać powstawaniu tego typu formacji, m.in. za sprawą obecności płaskiego, jałowego terenu pokrytego piaskiem i pyłem.

Łazik Perseverance uwiecznił pierwszy wir pyłowy znacznie wcześniej niż Opportunity

Możliwość badania wirów pyłowych na Czerwonej Planecie dostarcza naukowcom wskazówek na temat lokalnych warunków atmosferycznych, takich jak kierunek i prędkość wiatru. Okresowo oczyszczają one również powierzchnię Marsa z wierzchniej warstwy pyłu, który opada z atmosfery, co jest korzystne dla łazików wymagających regularnego usuwania pokrywających je warstw.