Łazik Perseverance wykonał swój pierwszy przejazd po powierzchni Czerwonej Planety. Pojazd pokonał nieco ponad 6 metrów iwykonał obrót o 150 stopni.
Inżynierowie związani z misją z powodzeniem przetestowali również robotyczne ramię łazika Perseverance. I to wcale nie wszystkie plany, które udało im się wypełnić, ponieważ doprowadzili także do rozmieszczenia instrumentów naukowych i zakończyli kluczowe aktualizacje oprogramowania.
Jazda trwała nieco ponad pół godziny, co pokazuje, jak wolno poruszał się Perseverance. Pojazd najpierw przesunął się o ok. 4 metry do przodu, by następnie obrócić się w miejscu o 150 stopni i cofnąć o niecałe 2,5 metra. 2 marca, czyli w dwunastym solu, po raz pierwszy uruchomiono ramię łazika i zginając jego „stawy”.
Perseverance doczekał się m.in. aktualizacji oprogramowania ważącej 16MB
Ważna była aktualizacja oprogramowania. I choć zajęła zaledwie 16 MB, to znacząco usprawni funkcjonowanie Perseverance. Wkrótce mają się z kolei rozpocząć testy helikoptera Ingenuity. Przedstawiciele NASA mają nadzieję, iż uda się tego dokonać wiosną tego roku.